ЗО «Україна Соборна» взяло участь у триденному вшануванні пам’яті Карпатської України

 DSC2385 601x401Україна щорічно відзначає проголошення державної незалежності Карпатської України та її героїв, які ціною свого життя боронили рідний край від союзників гітлерівської Німеччини – Австро-Угорської імперії. 14–15 березня 1939 року Сойм Карпатської України проголосив державну незалежність, через що вночі з 13 на 14 березня війська хортистської Угорщини вчинили збройне вторгнення та окупували частину території. Проте 15 березня поблизу села Рокосово, що на Хустщині, під час спроби угорських військ перетнути ріку Тиса, наштовхнулися на запеклий опір військ Карпатської України. Незважаючи на те що окупанти мали значну перевагу над українцями як військом, так і технікою, півтори тисячі хоробрих героїв, озброєних лише невеликою кількістю гармат і протитанкових рушниць, зуміли протистояти 20–25 тисячам, знищили низку ворожих танків та навіть збили один літак. Герої Карпатської України відчайдушно боронили свій край до 17 березня, але через підсилений артилерійський і авіаційний обстріл з боку Угорщини опір був придушений. Австро-Угорська імперія здобула тактичну перемогу й окупувала Карпатську Україну, хоч і втратила 5–8 тисяч своїх вояків.

Герої Карпатської України проявили неабияку мужність і хоробрість, показали всьому світові, що вільний духом народ не зламати і не залякати. Один із трьох членів Генерального штабу Карпатської Січі Михайло Колодзінський сказав: «Коли вже немає розумного виходу з тяжкого становища, то треба вміти вмерти по-геройськи, щоб така смерть була джерелом сили для молодих поколінь». Михайло Колодзінський та решта хоробрих юнаків так і зробили. Їхня пам’ять донині слугує прикладом для всіх патріотів не лише Закарпаття загалом, але й всіх українців зокрема.

 

 DSC2142 601x401Закарпатське національно-патріотичне об’єднання «Україна Соборна» щорічно збирає небайдужу громаду, духовенство й інтелігенцію краю, щоб схилити голови перед Героями, яким завдячуємо своєю свободою. Адже їхній дух був і є з нами в усіх національно-визвольних змаганнях. Нині, коли частина території України анексована й тимчасово окупована ординським московсько-путінським режимом та наші співвітчизники-сучасники гинуть за нашу свободу, пам’ять трагічних подій на Красному Полі як ніколи актуальна.

 

ЗО «Україна Соборна» взяло участь у триденному вшануванні пам’яті 77-річчя проголошення державної самостійності Карпатської України та 142-ї річниці від дня народження Президента Карпатської України, Героя України, доктора отця Августина Івановича Волошина.

 

13 березня, у прощену неділю, коли згадується вигнання Адама з раю, в Кафедральному храмі апостола українського Андрія Первозваного Карпатської єпархії Української Автокефальної Православної Церкви в Ужгороді учасники ЗО «Україна Соборна» взяли участь у Божественній літургіії, під час якої поминалися Герої Карпатської України.

 

Богослужіння очолив Преосвященнійший Віктор Бедь, єпископ Мукачівський і Карпатський, керуючий Карпатською єпархією УАПЦ у співслужінні протоієрея Сергія Урсти, протоієрея Олександра Смоліна, протоієрея Романа Бобая та диякона Івана Жабляка.

 

У молитві до Господа Бога владика Віктор і духовенство просили миру, щастя і благополуччя для українського народу та України, чим якнайшвидшої перемоги Української Армії над підступними московсько-путінськими окупантами і терористами, за збереження життя кожного українського воїна, добровольця, волонтера і мирних громадян, які нині боронять нашу Вітчизну від московських ординців на сході України, за дарування українцям національної єдності та єдиної Помісної Автокефальної Української Православної Церкви.

 

Після богослужіння представники ЗО «Україна Соборна», громадських організацій «Молодь Закарпаття» та Християнсько-народної спілки Закарпаття, професорсько-викладацького складу і студентів Карпатського університету імені Августина Волошина та Української богословської академії хресною ходою вирушили на знак ушанування світлої пам’яті  подружжя Августина та Ірини Волошиних установити на фасаді будинку в Ужгороді, що раніше  їм належав, вінок із квітів. Участь у церемонії встановлення вінка взяв Преосвященнійший Віктор Бедь, єпископ Мукачівський і Карпатський Української Автокефальної Православної Церкви, та низка священнослужителі єпархії. Владика Віктор розповів присутнім, як жили Президент Карпатської України, Герой України отець Августин Волошин і його дружина Ірина Волошин, зокрема, про благі вчинки стосовно дітей-сиріт, яких подружжя утримувало за власні кошти у своїй оселі.

Владика Віктор Бедь поділився також спогадами про встановлення на фасаді будинку подружжя Волошиних в Ужгороді пам’ятної дошки 1991 року Закарпатською крайовою організацією Народний Рух України, яку на той час очолював, за участі громадськості та представників різних релігійних конфесій.

 

Опісля присутні відправилися до Закарпатського краєзнавчого музею архітектури та побуту до меморіальних надгробних плит поблизу колишнього місця поховання Ірини Волошин (Петрик). Духовенство Карпатської єпархії УАПЦ відслужило заупокійну Літію  за Іриною Іванівною Волошин та її чоловіком Августином Івановичем Волошином.

 

Августин Волошин у своєму заповіті просив поховати його поряд із дружиною. На превеликий жаль, справжнє місце поховання Августина Волошина, якого закатували до смерті у катівнях радянського режиму СРСР в Москві, досі невідоме. А могила Ірини Петрик на цвинтарі Замкової гори була зруйнована тим самим безбожним комуністично-радянським режимом. Тож їхні надгробні плити є символічним місцем поховання подружжя.

 

 DSC2125 601x401Урочисті заходи в рамках відзначення 77-ї річниці Карпатської України продовжилися 14 березня. Духовенство Карпатської єпархії УАПЦ відслужило подячний молебень за Україну та заупокійну Літію за Героями Карпатської України. Участь у вшануванні світлої пам’яті Героїв Карпатської України взяли ЗО «Україна Соборна», Закарпатське крайове товариство «Просвіта», громадські організації «Молодь Закарпаття», Християнсько-народна спілка Закарпаття, представники Карпатського університету імені Августина Волошина, Української богословської академії, Ужгородського гуманітарно-економічного та Ужгородського богословського коледжів Карпатського університету, а також небайдужа до історії й сьогодення громадськість Ужгорода.

 

 DSC2554 601x401Надалі 15 березня учасники заходу автобусом відправилися відвідати пам’ятні місця часів Карпатської України. Духовенство відслужило заупокійну Літію в меморіальному парку «Красне Поле» поблизу с. Рокосово на Хустщині. З промовою до присутніх звернулися голова координаційного комітету ЗО «Україна Соборна» Орест Петрович Дідух і доктор педагогічних наук, доктор теології Галина Михайлівна Сагач.

 

Наступним місцем зупинки став пам’ятник Августинові Волошину в його рідному селі Келечині Міжгірського району. Після заупокійної Літії виступили голова громадської організації «Молодь Закарпаття» Василь Васильович Банк і доктор філософських наук, професор, академік МАБН, директор НДІ ФБА КаУ, вчений секретар МАБН, відмінник освіти України Майя Георгіївна Артьомова.

 

Далі колона вирушила до могили батька Августина Волошина – отця Івана Волошина. Присутні поклали квіти й вінки та схиливши голови просили у Господа Бога прощення всіх його свідомих і несвідомих гріхів, спокій душі та виразили вдячність за те, що виростив й виховав сина у незламній вірі в Бога та любові до рідної Батьківщини.

 

Події  14–17 березня 1939 року є прикладом героїзму, мужності, патріотизму і жертовності. Дух героїв Карпатської України завжди присутній із українським народом і ще віками слугуватиме джерелом сили та натхнення для багатьох майбутніх поколінь.

 

Прес-служба ЗО «Україна Соборна»

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

us1

Популярні новини


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vh-6373/data/www/sz.uz.ua/components/com_content/models/articles.php on line 497

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vh-6373/data/www/sz.uz.ua/modules/mod_junewsultra/helper.php on line 359

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vh-6373/data/www/sz.uz.ua/modules/mod_junewsultra/tmpl/default.php on line 51
Усі новини...

Всі права застережено. "Срібна Земля 2014"

Про нас | Зворотній зв’язок | RSS