Переоцінених урятують від недооцінки?

1213adsazxЗаконників, які не пройдуть первинного кваліфікаційного оцінювання, очікує відсторонення від здійснення правосуддя.

До тих, хто не впорається з екзаменом повторно, застосовуватиметься суворіша «санкція» — звільнення за порушення присяги. На думку суддівської спільноти, такі заходи неконституційні. Тому «верховники» попросили допомоги в Конституційного Суду. Тепер від його рішення залежить, чи зможуть переоцінені володарі мантій уберегтися від звільнення.

 

Ініціатива «самоврядників»

 

Поки КС розбирається з «люстраційною» та «фінансовою» справами, володарі мантій додали йому роботи. Так, Рада суддів, яка розглядала питання щодо погодження Порядку та методології кваліфікаційного оцінювання судді, виявила в Законі «Про забезпечення права на справедливий суд» «небезпечне» положення. Пунктами 6, 7 документа передбачається: якщо за результатами оцінювання володарі мантій не доведуть свою здатність вершити правосуддя, то їх звільнять за порушення присяги.

 

«Самоврядники» переконані: за результатами оцінювання суддю не можна позбавляти посади, адже це суперечить як Основному закону, так і міжнародним стандартам. Тому рада звернулася до ВС щодо направлення до КС подання про визнання неконституційними згаданих положень.

 

9 листопада пленум ВС ухвалив відповідне рішення, але не обмежився однією пропозицією РСУ, а вніс до подання і свої «п’ять копійок». Хоча такий собі «вихід за межі» прохання «самоврядників» припав до душі не всім представникам найвищого судового органу.

 

За оцінювання, але проти звільнення

 

За словами заступника голови ВС Марини Кліменко, в проекті подання не ставиться питання про невідповідність саме кваліфоцінювання. Оскільки воно є звичайним процесом перевірки кваліфікації та діяльності служителів Феміди в багатьох країнах світу.

 

«ВС уважає, що положення пп.6 та 7 «Прикінцевих та перехідних положень» закону «Про забезпечення права на справедливий суд» у частині надання рекомендації щодо звільнення суддів за порушення присяги у випадку негативного результату повторного кваліфікаційного оцінювання суперечать Конституції», — зазначила М.Кліменко.

 

Вона нагадала: ні Законом «Про судоустрій і статус суддів», ні актом найвищої юридичної сили не передбачено такої підстави позбавлення мантії, як негативний результат оцінювання. До того ж негативний результат перевірки кваліфікації аж ніяк не можна ототожнювати з поняттям «порушення присяги». Заступник Голови ВС наголосила, що володар мантії може залишитися без посади лише в разі грубого порушення «дисциплінарного чи кримінального законодавства» після проведення відповідних процедур та на основі підтверджених об’єктивних даних. «Оцінювання та дисциплінарне провадження — це різні процедури, їх слід розмежовувати», — переконана М.Кліменко.

 

Крім того, було виявлено ще одну суперечність. «ВС не погоджується з тим, що Вища кваліфікаційна комісія суддів, забезпечуючи проведення оцінювання суддів ВС та вищих спеціалізованих судів, набуває права надавати висновок із рекомендацією щодо внесення подання про звільнення за порушення присяги», — підкреслила М.Кліменко. Адже, за її словами, відповідно до ст.131 Конституції такі повноваження «належать Вищій раді юстиції, причому лише внаслідок дисциплінарного провадження».

Відсторонення під питанням

 

Під час обговорення проекту подання суддя ВС Валентин Косарєв припустив, що, можливо, не варто звертатися до КС. «Якщо в нас є законні підстави, а вони в нас є, захистити суддю своїм рішенням, то чи є потреба звертатися до КС?» — зауважив він. На його думку, такий крок може накликати на володарів мантій біду: політики та суспільство звинувачуватимуть їх у небажанні «переоцінюватися».

 

М.Кліменко твердо відповіла на це: звертатися до КС необхідно. Її підтримала голова РСУ Валентина Сімоненко: без рішення єдиного органу конституційної юрисдикції володарям мантій не обійтися. «Звільнення судді за наслідками оцінювання неприпустиме. Потрібно звертатися до КС, щоб показати позицію ВС, РСУ і всієї суддівської спільноти», — наголосила В.Сімоненко.

 

Представниця Судової палати у кримінальних справах ВС Галина Канигіна запропонувала поставити на голосування висловлену нею раніше (на зібранні палати) пропозицію, яку в остаточному варіанті проекту подання не врахували. Так, на її переконання, перевірці на конституційність потрібно піддати й положення про те, що володарі мантій, які не впоралися з первинним кваліфоцінюванням, відсторонюються від здійснення правосуддя.

 

М.Кліменко пояснила, що таке відсторонення слід розглядати як відрядження на перепідготовку до Національної школи суддів, а не як дисциплінарну санкцію, застосування якої тягне за собою позбавлення права на отримання доплат до посадового окладу.

 

Однак Г.Канигіна стояла на своєму: законом не передбачено, що таке відсторонення, по суті, є відрядженням чи скеруванням на підвищення кваліфікації. Відсутність «тимчасової заборони» слухати справи, за її словами, може розглядатися як тиск на суддю, порушення гарантій його незалежності. Тому, наголосила Г.Канигіна, не можна бути впевненим, що відсторонення не відбуватиметься за процедурою, передбаченою для застосування дисциплінарного стягнення.

 

Деякі «верховники» додавали: відсторонення володаря мантії може зашкодити його репутації. Адже суспільство може неоднозначно сприйняти той факт, що суддю позбавляли, хоч і на певний час, права вирішувати спори.

«Сьогодні не стоїть питання, чи підтримувати подання. Безперечно, до КС потрібно звертатися. Питання набагато глибше. Здійснення правосуддя «вручено» судді. Він наділяється конституційним статусом, який законом не можна утискати. Ось про що йдеться», — висловив свою думку «господарник» Іван Шицький. До того ж, за його словами, в Основному законі не записано, що суддя може бути відсторонений. «У Конституції йдеться лише про припинення повноважень та звільнення», — наголосив він.

 

Урешті-решт, пропозицію Г.Канигіної поставили на голосування. Її підтримали 30 осіб із 42 присутніх. На думку окремих експертів, це є свідченням того, що думка керівництва установи не завжди остаточна. Більшість може її змінити.

Тож тепер від рішення КС залежатиме, чи відчуватимуть себе володарі мантій, над якими нависне загроза втрати посади, захищеними і чи будуть вони впевненими, що їхні колишні заслуги (висока якість розгляду справ, відсутність дисциплінарних стягнень тощо) не залишаться недооціненими екзаменаторами й «не перекресляться» неправильними відповідями на тестові запитання.

 

КСЕНІЯ МАГНУШЕВСЬКА

Додати коментар


Захисний код
Оновити

us1

Популярні новини


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vh-6373/data/www/sz.uz.ua/components/com_content/models/articles.php on line 497

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vh-6373/data/www/sz.uz.ua/modules/mod_junewsultra/helper.php on line 359

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vh-6373/data/www/sz.uz.ua/modules/mod_junewsultra/tmpl/default.php on line 51
Усі новини...

Всі права застережено. "Срібна Земля 2014"

Про нас | Зворотній зв’язок | RSS