Чий буде ефір на 21-му?

27043049 1581666688548638 470473621 nЗовсім нещодавно в наймасовішій соціальній мережі, якою користуються краяни, вчергове шириться чутка про нібито продаж «21 каналу» (Ужгород). І одна з версій, яка лунала в розмовах від «достовірного джерела», натякає, що покупцями були особи з Угорщини. З одного боку, нічого дивного, і головне, не вперше таке можна почути (щодо продажу каналу), адже в 2014 році, коли Алла Петрова (власник і директор каналу до 2014 року) продавала своєму однопартійцю і лідеру місцевих опозиціонерів Олександрові Ледиді, – мережею також блукали чутки, але якихось офіційних заяв чи оприлюднень інформації про зміну керівництва не було. Ба більше – Алла Петрова залишалася директором каналу ще майже два роки, але вочевидь уже з обмеженими повноваженнями.

 

Минулої зими, 2017 року, схожі розмови також ширилися соціальними мережами. Причиною цьому було, припускають, досить скудний ефір каналу, який понині складається здебільшого з місцевих новин і закуплених пізнавально-туристичних програм, а також стареньких фільмів і серіалів. Водночас із посади директора «пішла» Алла Петрова, і це не могло не привернути увагу медійних конкурентів, які, ймовірно, і поширили чутки з надією в такий спосіб вивести на розмову чи хоча б отримати якесь підтвердження або ж спростування цієї інформації. Однак тоді керівництво каналу ніяк не відреагувало на своєрідну інформаційну активність довкола каналу і надалі продовжило свою діяльність.

 

Нині ж ситуація дещо схожа, але вона знаходиться вже в зовсім іншій конкурентній реальності. Фактичний власник каналу Олександр Ледида, колишній народний депутат України та голова Закарпатської ОДА, втратив свою політичну вагу, залишившись лідером місцевого осередку «Опозиційного блоку», а це вже тільки частина колишньої Партії Регіонів зі значно меншими ресурсами і підтримкою серед населення. Що й продемонстрували результати виборів до Верховної Ради та місцевих рад 2014 року, де підконтрольна політсила Ледиди ледь потрапила до обласного законодавчого органу, а сам Олександр Олександрович не склав конкуренції Роберту Горвату і набрав 12% голосів, а це 4-й результат у 68-му виборчому округу з центром в Ужгороді. І хоч тепер – 2018 рік, але Олександр Ледида не розглядається (якщо вірити місцевим соціологічним дослідженням) як майбутній фаворит місцевих виборчих перегонів, ба навіть його не можна назвати «сірим кардиналом» місцевої обласної ради – він один із представників закарпатського політичного простору і не більше. 

 

Для чого це все? А тепер задумайтеся: скільки коштує утримування телевізійного каналу та щонайменше одного сайту новин «karpatnews» на місяць, на рік, а таких вже скоро буде 4 із 2014-го?! Насправді це «кругленька» сума, яка не є оприлюднена, а якби й була, то кожен розуміє, що зарплати і витрати там вказані офіційні, а от інші витрати, аби не оподатковувати їх, приховані від загалу. Варто нагадати, що Ледида володіє ще однією відомою назвою місцевого ЗМІ, а саме газетою «Закарпатська Правда», яка хоч більше не виходить друком, але з реєстрації не знята і за потреби може бути відновлена під певні цілі.

 

4 роки фінансування свого «медіа-холдингу» не дають значного позитивного результату, Ледида не є топ-політиком краю, але, будьмо відверті, й не пішов у «політичне небуття», а це означає, що його медійна підтримка все ж таки частково є ефективною і головне – зорієнтована на свою публіку. А що ж це за публіка? На це запитання не так легко однозначно відповісти, але з точністю можемо сказати: це ті люди, котрі передусім розчаровані місцевими змінами в країні, не є прихильниками чинного нині Президента і парламентської більшості, а головне – глядачі, які бачать більше «негативу» в нинішніх реаліях. Їм все «не так», і навіть якісь «зрушення» вони розглядають як щось неефективне. Легше зрозуміти ситуацію через призму звичного сюжету для новин на «21-му каналі»: якщо в Ужгороді, наприклад, відкриють нове представництво «паспортного столу», аби зменшити навантаження і, відповідно, черги на вже існуючих, то в сюжеті обов’язково покажуть про нові черги в цьому «відділенні», про штовханини і знедолених людей, котрі знов ж таки вимушені чекати довго, а чиновники вкотре нічого не роблять, хоча й повинно було б бути зрозуміло, що коли щось роблять, то без помилок не обійтись, і на їхнє виправлення потрібен час. Із одного боку, нічого поганого, що канал демонструє суспільству недоопрацювання, але, будьмо відверті, новини від «21-го каналу» (Ужгород) – це суцільні проблеми і соціальний негатив.

 

Тож кому такий підхід до висвітлення новин буде корисним? Звісно, політичним опозиціонерам, які борються за владу. Але нині з людей, котрі можуть власним коштом утримувати такі медіа-структури, як телевізійний канал, вже мають у власності свої канали, підтвердженням цього є «Сіріус», «Перший кабельний», «М-Студіо». Тому, будьмо відверті, «21-й канал», найімовірніше, не буде «ласим шматком» для місцевих олігарчиків, зважаючи ще й на інертне сприйняття населенням інформації від каналу (у разі продажу) як дітища Ледиди. 

 

А кому ж такий канал і його сприйняття населенням буде вигідним? Із майже 100% впевненістю можна заявити, що Угорщині. Прихильні до неї політсили і культурні організації, що діють на території України, вже давно мають свої друковані та Інтернет-видання, які завоювали «симпатію» угорськомовного населення, а от серед слов’яномовної аудиторії – у них тільки газета «Карпатський об’єктив. Угорськомовні програми на тому чи іншому каналі виходять, але свого каналу зі слов’яномовною аудиторією у них немає, а тим паче з «правильно» налаштованою аудиторією, які сприймають критику влади та країни, як щось звичне і навіть правильне.

 

Відповідно (тихе) придбання «21-го каналу» угорськими силами було б найбільш імовірним і логічним кроком для каналу. Він вдало вписується в інформаційну кампанію нашої сусідки щодо України, а зокрема Закарпаття, на яке в угорців уже давно є свої мрії та плани. Ледида є місцевим лідером тієї політсили, яка й не дуже заперечує своє прихильне ставлення до Російської Федерації, котра, зі свого боку, всіляко підтримує Угорщину у прагненні «повернення» українського краю собі під контроль. І якщо вірити тим джерелам, звідки поширилась інформація про ймовірне придбання каналу угорцями, – то все стає зрозуміло. Справа тільки за часом, коли повз «секретність» правда проникне до людей.

 

Роман Зінич, LiveJournal

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

us1

Популярні новини

15 лютого 1989 року, 30 років тому, українськими патріотами та православними вірними в м. Києві було створено ініціативний комітет...
13 лютого 2019 року, Преосвященніший Віктор (Бедь), єпископ Мукачівський і Карпатський, керуючий Карпатською єпархією Православної...
Як зазначено на офіційному сайті мерії, громадські слухання з реалізації проекту «Реконструкція пл. Театральної та пл. Євген...
Усі новини...

Останні коментарі

Всі права застережено. "Срібна Земля 2014"

Про нас | Зворотній зв’язок | RSS