До питання прояву націоналістичних настроїв правлячої в Угорщині партії ФІДЕС та уряду Віктора Орбана щодо Закарпатської області України (частина 3)

26058141 1616613921748727 906658215 nЗакінчення. Початок у №39 (1047) від 14 грудня 2017 р.

У середовищі політичних експертів та місцевої інтелігенції Закарпаття, яка характеризується високим ступенем інформативності, панує припущення, що Угорщина, хоча й заздалегідь добре знала, що в Україні готується Закон «Про освіту», добре відала і про його зміст, однак спеціально вичікувала, щоб він був підписаний Президентом П. Порошенком, а вже лише тоді мала «розсердитися» і зробити свої різкі заяви Україні щодо цього явища, щоб відкрився прецедент для угорсько-українського міждержавного та міжнародного інциденту, котрий наразі у розпалі. Так нібито просила Віктора Орбана російська сторона, яка попередньо проводила консультації. І рішення ухвалювалося спільно, як краще діяти, щоб яскравіше звернути на це увагу міжнародної спільноти та мово- і правозахисних організацій, бо Російська Федерація в умовах проведення російсько-української гібридної війни дуже зацікавлена в цьому. Адже в Україні проживає, за різними оцінками, 11-12 мільйонів росіян, котрі ще не сказали свого слова про мовну частину українського Закону «Про освіту» та «утиски» російської нацменшини України, пов’язані з ним. Тому для режиму Володимира Путіна було дуже важливим, щоб антиукраїнську компанію, зокрема і щодо освітнього та мовного законодавства, розпочала інша держава – наразі Угорщина, член Європейського Союзу. І угорський уряд Віктора Орбана з цією задачею, визначеною в Москві, «впорався»…

Дотичним підтвердженням такої думки може слугувати інтерв’ю голови ТУКЗ та «КМКС» – політична партія угорців України – народного депутата України (блок Петра Порошенка) Л. Брензовича у ранковому випуску програми угорського національного радіо ім. Кошут «Готарок нилкюл» («Без кордонів») 11 листопада цього року. Він зазначив: «Борючись за мовні права угорської спільноти Закарпаття, ми водночас виборюємо це право і для численних інших меншин України, котрі дещо пасивніше реагують на цю проблему, ніж спільнота угорців краю. За підтримки багатьох міжнародних організацій, я впевнений, нам вдасться досягти мети, бо і конституція України встановлює, що раніше надані громадянам права і свободи не можуть бути звужені».

Більшість пересічних громадян розцінюють новий Закон як явище позитивне, але запізніле на цілу чверть століття. Говорять, що пропозиції Закону «Про освіту» можуть прислужитися певною мірою ліквідації конфронтації в українському суспільстві. Тим паче, що в Законі не йдеться про витіснення мов національних меншин, а про обов’язок опанування громадянами країни державною мовою. Із огляду на рівні можливості діти національних меншин легше зможуть вступити до українських вищих навчальних закладів, працювати в органах місцевого самоврядування, школах, установах, на виробництві.

На свій лад

І хоча кінцеву думку щодо Закону України «Про освіту» вже висловила Венеціанська комісія (8–9.12.2017 р.), – і ця думка є позитивною для України, – нині у всіх міжнародних організаціях дуже активно працюють угорські представники, котрі налаштовують думку європейських керівників на свій лад. Це спостерігалося і на недавньому засіданні Європарламенту, де представлена потужна активність депутатів від Угорщини, серед яких і чинний депутат Європарламенту від партії ФІДЕС, викладач англійської мови Берегівського угорського інституту Андреа Бочкор, яка на засіданні виступила кілька разів і сьому статтю Закону України «Про освіту» бездоказово піддала гострій критиці. Після цього вона прибула на Закарпаття і взяла участь у кількох громадських заходах угорської меншини, організованих ТУКЗ та «КМКС» – політична партія угорців України, серед яких щорічна дводенна конференція Товариства угорської культури, що відбувалася в селі Яноші Берегівського району 11–12 листопада.

Звинувачуючи Україну в порушенні взятих на себе міжнародно-правових зобов’язань та угорсько-українських домовленостей про добросусідство й дотримання прав і свобод меншини, Угорщина заздалегідь домоглася, щоб у проект рішення саміту Східного партнерства було внесено норму, що «країни-партнери не мають звужувати права національних меншин у сфері освіти», хоча такі норми вже прописані в низці міжнародно-правових актів із прав людини та прав національних меншин.

На думку експертів, такі активні дії Угорщини очікувані, бо її уряд відверто заявив, що розпочинає кампанію тиску на Україну в зв’язку з ухваленим нею Законом «Про освіту», не провівши попередньо жодних консультацій з українською стороною щодо правового змісту викладеного у його сьомій статті. Частиною цього тиску стануть руйнівні політичні акції Угорщини з метою блокади європейської інтеграції України. І для цього Угорщина сповна використовує своє членство у Євросоюзі, зокрема і через Східне партнерство, яке є одним із напрямів діяльності Євросоюзу щодо країн на схід від свого кордону, тобто й України. У Раді Європи, ОБСЄ, ЄС та у НАТО Угорщина так само реалізовуватиме свої заходи тиску на Україну, наголошуючи на існуванні, з точки зору Угорщини, проблеми вивчення угорської мови в школах України. Окрім того, антиукраїнська пропаганда та риторика з боку угорського уряду на міжнародному рівні та всередині України (зокрема на Закарпатті) посилюється за рахунок діяльності угорської та російської агентури, а також в результаті продажної політики та поведінки окремих високопосадовців органів державної влади і місцевого самоврядування на Закарпатті.

Питання залишається відкритим

16–17 листопада на Закарпатті побувала міністр освіти і науки України Лілія Гриневич. Міністр зустрілась у Берегові з представниками угорськомовних освітніх установ і ще раз виклала з трибуни Закон «Про освіту» та його сьому статтю у тому ракурсі, як бачить його міністерство. В результаті напруженої дискусії, що відбулася тут, усе ж досягнуто невеличкого прогресу, однак питання залишається відкритим. Про це йдеться і в коментарі ректора Берегівського угорського інституту, голови Спілки угорських педагогів, депутата Закарпатської обласної ради, одного із найбільш активних пропагандистів угорського уряду на Закарпатті Ілдіки Орос. На думку Ілдіки Орос, яку вона донесла до відома представників преси, «найбільша біда нового українського Закону в тому, що його сьома стаття є протизаконною, антиконституційною, грубо порушує права і свободи меншини навчатися рідною мовою». Резюме своєї думки вона висловила таким чином: «Якщо хата зведена на поганому фундаменті, вона розсиплеться, Тому ми змушені наполягати на власних позиціях. Не державі слід визначати, якою мовою має навчатися дитина із сім’ї етнічних угорців, – це право належить її батькам».

Негативним є сприйняття сьомої статті Закону «Про освіту» і голови товариства українців Угорщини Ярослави Гортані. Торкаючись цього питання, ще до ухвалення Закону українським парламентом та його підписання Президентом П. Порошенком, вона дала розлоге інтерв’ю всеугорській газеті «Модьор Немзет» («Угорська Нація»). Цитати з цього матеріалу:

  • «Про те, що такий Закон готується Міністерством освіти і науки України, ми знаємо і вважаємо його доцільним, однак ніхто не може собі навіть уявити, що він вміщуватиме щось подібне на його сьому статтю без проведення відповідних консультацій зі сусідніми країнами, зокрема Угорщиною, національні меншини якої живуть в Україні».
  • «Навіть Радянський Союз не дозволяв собі жорстко порушувати чинні двосторонні міждержавні угоди та міжнародні документи, що регулюють життя нацменшин на теренах країни».
  • «Досягти домінантності української мови в нашій країні такими засобами, якими намагається зробити це новий Закон «Про освіту», не вдасться, бо він порушує цілу низку важливих двосторонніх з Угорщиною та міжнародних документів. Слід шукати розумний вихід зі становища, що складається».
  • «Угорщина так само зробила нетактовний крок щодо України, коли в нинішньому році Дебреценський університет присвоїв Володимирові Путіну звання «Почесний доктор». Цей факт здивував не лише українців, а й широку угорську громадськість».
  • «Нам зрозуміло, що сьома стаття українського Закону «Про освіту» готується не щодо Угорщини. Її вістря вимог націлене на російські нацменшини України. Однак вийде так, що саме вони постраждають найменше, адже російська та українська мови дуже близькі між собою».
  • «Говорячи про Росію, котра всіма засобами домагається того, щоб Угорщина повністю перейшла на її бік у розв’язанні питання навчання дітей нацменшин в Україні, зокрема й етнічних угорців Закарпаття, Віктор Орбан у розмові з Путіним заявив, що всі проблеми, пов’язані з Україною сам бажає розв’язати безпосередньо з Україною».

На запитання газети: «Що Ви особисто робите для виправлення становища в галузі освіти угорської нацменшини, крім того, що покладаєтеся на мудрість Президента П. Порошенка?» – Ярослава Гортані відповіла таким чином: «Президія товариства українців в Угорщині зверталася за роз’ясненнями в МНО України, однак зрозумілої відповіді не отримала», тому тепер ми намагаємося звернути увагу на цю проблему через засоби масової інформації.

На репліку газети: «Недавно міністр закордонних справ України Павло Клімкін, даючи інтерв’ю газеті «Модьор Немзет», сказав, що він не уявляє собі Закарпаття без угорців», а Ви, пані Гортані, уявляєте собі угорців Закарпаття без угорської мови», – голова товариства відповіла, що «ні, народу без мови уявити неможливо». Тим не менше, до проведення антиукраїнської пропаганди угорським урядом вдалося залучити не тільки свою агенту, частину високопосадовців органів державної влади та місцевого самоврядування в Україні (зокрема на Закарпатті), але і керівництво Товариства українців Угорщини…

Стратегічні плани

Вищезазначений короткий аналіз відкритої антиукраїнської риторики уряду Угорщини на чолі із прем’єр-міністром та лідером правлячої угорської партії ФІДЕС Віктором Орбаном проти України, зокрема щодо нового освітнього закону, змушує дійти висновку, що причина напруження угорсько-українських відносин криється не в освітніх реформах, які насправді жодним чином не порушують права національних меншин, а в чомусь іншому… Питання щодо нового Закону України «Про світу» насправді є провокаційною ширмою для проведення більш стратегічних політичних планів, за якими сховане угорське бажання переглянути територіальні результати Другої світової війни та провести поетапну експансію частини території України, зокрема щодо Закарпаття, на території якого компактно проживає близько 100 тис. представників угорської національної меншини. І в цьому випадку саме угорська національна меншина використовується та стала заручницею шовіністичних і націоналістичних політичних планів сьогоднішнього керівництва Угорщини за підтримки правлячого режиму Володимира Путіна в Російській Федерації. Про це свідчить наступний короткий перелік хронології розвитку антиукраїнської діяльності правлячої угорської партії ФІДЕС та уряду Угорщини на чолі із Віктором Орбаном у союзі з Російською Федерацією на чолі із Володимиром Путіним проти України.

Коротка хронологія антиукраїнської діяльності уряду Угорщини та угорських сепаратистів на Закарпатті за сприяння окремих посадових осіб Закарпатської обласної державної адміністрації, Закарпатської обласної ради, низки районних державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування в умовах російсько-української гібридної війни (2013– 2017):

2013 рік

У 2013 році голова кабінету угорської партії «Йоббік» Іштван Савої доповів керівництву партії про успішну діяльність угорських націоналістичних радикалів на Закарпатті. Зокрема, при заслуховуванні цієї доповіді, обговорювалось питання створення на Закарпатті, за фінансової, технічної та організаційної підтримки Угорщини, системи «угорських націоналістичних радикальних організацій, які будуть замасковані під цивільні та громадські організації». При цьому Іштван Савої конкретно зупинився на діяльності вже діючих угорських націоналістичних організацій, які успішно створені та розвиваються в м. Ужгороді та м. Берегові під вивіскою студентських, громадських організацій, та залученні до цього процесу низки релігійних організацій угорської та проугорської орієнтації.

У жовтні 2013 року на Закарпаття прибула угорська делегація у складі голови партії «Йоббік» Габора Вона, керівника кабінету цієї партії Іштвана Савої та депутата Європарламенту від цієї ж партії Бейли Ковача. Делегація провела зустріч із представниками угорських націоналістичних організацій і угорських та проугорських релігійних організацій Закарпаття, відвідала Закарпатський угорський інститут (ректор – Ілдика Орос, депутат Закарпатської обласної ради від «КМКС» (ТУКЗ), угорську національну гімназію, музей та органи місцевого самоврядування в м. Берегові. Водночас у Закарпатському угорському театрі в м. Берегові було проведено черговий з’їзд угорської партії «Йоббік», у ході якого, зокрема, обговорювалось питання щодо проголошення на Закарпатті автономної угорсько-русинської конфедерації у складі двох адміністративно-територіальних утворень: Угорської автономії зі столицею в м. Берегові та Русинської автономії зі столицею в м. Мукачеві.

Незважаючи на те що на території суверенної держави України політична партія чужої держави проводила свій з’їзд та відверто проводила антиукраїнську сепаратистську пропаганду, із боку органів державної влади, місцевого самоврядування та правоохоронних органів не було вжито жодних дієвих заходів щодо припинення цієї протиправної діяльності.

2014 рік

У березні–травні 2014 року лідер угорської правлячої партії ФІДЕС (Угорського громадського союзу) та прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан після російської анексії Автономної Республіки Крим та початку російсько-української гібридної війни на території України активізував свої відкриті заяви щодо необхідності надання адміністративно-територіальної автономії угорській етнічній національній меншині на території Закарпаття. Зокрема, Віктор Орбан неодноразово заявляв: «…Угорське питання з часів Другої світової війни залишилося невирішеним… Угорцям Карпатського регіону (в прикордонних державах – авт.) належить подвійне громадянство… і автономія… У зв’язку з цим, актуальним є питання 200-тисячної угорської нацменшини (фактично, близько 100 тис. – авт.) в Україні, яка має отримати подвійне громадянство… має отримати право на самоврядування».

28 березня 2014 року за організаційної участі угорської партії «Йоббік» біля Міністерства закордонних справ Угорщини в Будапешті відбувся мітинг під гаслами «За право на самоврядування! Крим – Росії, Закарпаття – Угорщині!»

У квітні 2014 року депутат Європарламенту від угорської партії «Йоббік» Томаш Гауді-Надь на засіданні ПАРЄ назвав Україну «штучною державою» і висловив територіальні претензії Угорщини на Закарпаття. У залі засідання ПАРЄ цей угорський політик носив футболку з написом «Крим належить Росії, а Закарпаття – Угорщині!»

У квітні 2014 року сайт офіційного вісника Російської Федерації в Угорщині «Радіо «Голос Росії» опублікував матеріал під заголовком «Закарпаття належить угорцям і русинам». В матеріалі, зокрема, було порушено питання про створення на Закарпатті автономної конфедерації угорського і русинського «народу».

Улітку 2014 року голова угорської партії «Йоббік» Габор Вона, депутат Європарламенту від цієї партії Бейло Ковач, голова кабінету партії Марто Дєндєші відвідали Москву та мали особисту зустріч із президентом Російської Федерації Володимиром Путіним. У ході візиту було обговорено і питання угорських територіальних претензій на Закарпаття. Зокрема, угорська делегація підтвердила своє рішення підтримувати і надалі угорсько-русинський сепаратизм на Закарпатті, домагатися проголошення угорсько-русинської автономії та висловила сподівання на підтримку в цих питаннях із боку правлячого режиму Російської Федерації.

У жовтні–листопаді 2014 року одіозний російський політик, лідер ЛДПР та депутат Думи Російської Федерації Володимир Жириновський неодноразово заявляв, що Польща повинна забрати західноукраїнські області по Збруч, угорці мають повернути собі Закарпаття, а румуни – Чернівці та Буковину.

2015 рік

5 січня 2015 року в м. Ужгороді у сквері напроти Кафедрального собору Мукачівської греко-католицької єпархії Римського понтифікату, за ініціативи та фінансування колишнього працівника українського дипломатичного корпусу в Угорщині, зовнішнього члена колегії Угорської академії наук Алена Панова, урочисто було відкрито пам’ятник Марії-Терезії, імператриці Австро-Угорської імперії, незважаючи на те що під окупацією, гнітом та у кріпацтві Австро-Угорської імперії та, зокрема, Королівства Угорщини, українці Закарпаття перебували тривалий період. Поряд із пам’ятником встановлено барельєфи іншим угорським державним діячам, які не мають жодного стосунку до українців Закарпаття та України – королю Іштвану І Святому, королю Карлу І Роберту, Філіпу Другету, Міклошу Берчені.

Пам’ятник було освячено керуючим Мукачівською греко-католицькою єпархією Римського понтифікату єпископом Міланом Шашіком за участі представників закарпатських єпархій Католицької і Закарпатської (угорської) реформатської церков, а також Мукачівської єпархії УПЦ Московського патріархату.

Участь у відкритті пам’ятного знаку австро-угорській імператриці також узяв міністр закордонних справ України Павло Клімкін, генеральний консул Генерального консульства Угорщини в Ужгороді Йожеф Бочкаі та представники місцевої влади.

У лютому 2015 року голова угорської партії «Йоббік» Габор Вона у своїх виступах офіційно підтримав військово-політичне керівництво російських терористів і сепаратистів на Донбасі та виступив на захист діяльності бойовиків «ДНР» і «ЛНР».

У червні 2015 року колишній міністр сільського господарства та віце-прем’єр в угорському уряді Віктора Орбана, лідер угорської партії дрібних фермерів Йожеф Тордян у листі до президента Польщі заявив, що для того щоб вийти із нинішньої економічної та політичної ситуації, слід зміцнити угорсько-польський вплив у Європі, а для цього потрібно «викупити Закарпаття і повернутись до спільних кордонів польсько-угорської федерації». На думку Йожефа Тордяна, Закарпатська область, яка на сьогодні є частиною України, повинна повернутися до Угорщини та Польщі…

У вересні 2015 року представники угорської організації – Загальнодержавної асоціації народних дружин (Угорщина), «КМКС» (ТУКЗ) та Консульства Угорщини в м. Берегові домовилися провести практичні заняття для членів угорських націоналістичних «закарпатських добровольчих дружин».

У жовтні 2015 року за фінансової, технічної та організаційної підтримки уряду Угорщини на чолі із Віктором Орбаном в окремих районах Закарпаття з компактним проживанням угорської нацменшини було розпочато процес створення так званих угорських націоналістичних добровольчих дружин. Згідно з постановою уряду Угорщини 2015 року «Про матеріальне та фінансове забезпечення закарпатських дружинників», було передбачено виділення фінансової допомоги в розмірі 40 тис. євро. А протягом 2015–2016 років Міністерство внутрішніх справ Угорщини мало виділити 900 тис. євро бюджетних коштів на підтримку угорських націоналістичних загонів «самооборони», зокрема і на Закарпатті.

10 жовтня 2015 року за організаційної участі та підтримки секретаря «КМКС» (ТУКЗ) із питань економіки місцевого самоврядування О. Мештера було створено Закарпатську угорську громаду «добровольчих народних дружин».

2016 р.

19 березня 2016 року в м. Ужгороді напроти скверу Героїв Майдану, з ініціативи та за кошти уряду Угорщини, було встановлено та урочисто відкрито пам’ятний знак героям угорської революції 1956 року, незважаючи на те що Україна, і зокрема Закарпаття, жодного стосунку до подій угорської революції 1956 року не мали і не мають.

Участь у відкритті пам’ятного знаку взяли представники угорських організацій «КМКС» (ТУКЗ) та «УМДС», заступник державного секретаря з особливо важливих суспільних питань Управління прем’єр-міністра Угорщини Латорцаі Чобу, генеральні консули Генеральних консульств Угорщини у м. Ужгороді Йожеф Бугайла та м. Берегова Ендре Саліпскі, духовенство Мукачівської греко-католицької єпархії Римського понтифікату, закарпатських єпархій Католицької, Закарпатської (угорської) реформатської церков та Мукачівської єпархії УПЦ Московського патріархату, а також голова Закарпатської обласної державної адміністрації Геннадій Москаль, Ужгородський міський голова Богдан Андріїв, низка депутатів Закарпатської обласної ради та інші представники органів державної влади і місцевого самоврядування.

5 квітня 2016 року Закарпатська обласна рада під керівництвом Михайла Рівіса за участі голови Закарпатської обласної державної адміністрації Геннадія Москаля, з ініціативи представників «Опозиційного блоку» з числа колишніх регіоналів, угорських та проугорських політичних сил, ухвалила провокаційне та сепаратистське за змістом Звернення до Президента України, Верховної Ради України та прем’єр-міністра України з вимогою розширення самоврядних та зовнішньополітичних прав органів місцевого самоврядування з посиланням на неконституційний і невизнаний так званий Закарпатський обласний референдум від 1 грудня 1991 року.

19 квітня 2016 року на центральній площі с. Білки Іршавського району, з ініціативи та за кошти уряду Угорщини, відбулося встановлення та урочисте відкриття скульптурної композиції на честь жертв Голокосту на Закарпатті в роки Другої світової війни. При цьому в ході відкриття пам’ятного знака, як і на самій скульптурній композиції, жодним словом не було сказано та не написано, що організатором і виконавцем Голокосту на Закарпатті в роки Другої світової війни був профашистський окупаційний режим Королівства Угорщини на чолі з регентом Міклошем Горті, яким поетапно в 1938–1944 рр. було окуповано та залито кров’ю територію Карпатської України (Закарпаття) з проведенням масових каральних операцій, розстрілів, тортур, конфіскацій майна та репресій проти представників корінної національності краю – українців Закарпаття.

Участь у відкритті пам’ятного знаку взяли: державний секретар Управління прем’єр-міністра Угорщини з питань європейських справ Саболч Токач, уповноважений уряду Угорщини з питань координації співпраці та гармонійного розвитку Саболч-Сатмар-Берег області та Закарпаття Іштван Грежа, генеральні консули Генеральних консульств Угорщини у м. Ужгороді Йожеф Бугайла та м. Берегова Ендре Саліпскі, голова Закарпатської обласної державної адміністрації Геннадій Москаль, заступник голови Закарпатської обласної ради, член «КМКС» Йосип Борто, очільник Іршавської державної адміністрації, голова Білківської сільської ради, низка депутатів обласної та районної ради, представники духовенства Мукачівської греко-католицької єпархії Римського понтифікату, закарпатських єпархії Католицької і Закарпатської (угорської) реформатської церков та Мукачівської єпархії УПЦ Московського патріархату.

У червні 2016 року в м. Ужгороді напроти Кафедрального собору Мукачівської греко-католицької єпархії Римського понтифікату урочисто відкрили сквер на честь Марії-Терезії, імператриці Австро-Угорської імперії, незважаючи на те що під окупацією, гнітом та у кріпацтві Австро-Угорської імперії, зокрема Королівства Угорщини, українці Закарпаття перебували тривалий період. Освятив сквер керуючий Мукачівською греко-католицькою єпархією Римського понтифікату єпископ Мілан Шашік.

9 жовтня 2016 року в м. Ужгороді на площі Є. Фенцика, з ініціативи та за кошти уряду Угорщини, встановили та урочисто відкрили пам’ятник жертвам Голокосту на Закарпатті в роки Другої світової війни. При цьому в ході відкриття пам’ятного знака, як і на самій скульптурній композиції, жодним словом не було сказано та не написано, що організаторами і виконавцями Голокосту на Закарпатті в роки Другої світової війни був профашистський окупаційний режим Королівства Угорщини на чолі з регентом Міклошем Горті, яким поетапно в 1938–1944 рр. було окуповано та залито кров’ю територію Карпатської України (Закарпаття) з проведенням масових каральних операцій, розстрілів, тортур, конфіскацій майна та репресій проти представників корінної національності краю – українців Закарпаття.

Участь у відкритті пам’ятника взяли представники уряду Угорщини та угорські дипломати, Закарпатської обласної державної адміністрації та Закарпатської обласної ради, Ужгородської міської ради, угорських громадських та політичних організацій.

18 жовтня 2016 року на Закарпаття прибув міністр юстиції Угорщини Ласло Трочані, який провів у м. Ужгороді зустріч із заступником голови – керівником апарату Закарпатської обласної державної адміністрації Олександром Петіком, головою Закарпатської обласної ради Михайлом Рівісом, заступником голови обласної ради, членом «КМКС» Йосипом Борто. Під час зустрічі також був генеральний консул Генерального консульства в м. Ужгороді Йожеф Бугайло.

18 жовтня 2016 року в приміщенні ДВНЗ «Ужгородський національний університет», із ініціативи та за кошти уряду Угорщини, було виготовлено та урочисто відкрито меморіальну дошку на честь героїв угорської революції 1956 року, незважаючи на те що Україна, зокрема Закарпаття, жодного стосунку до подій угорської революції 1956 року не мали і не мають.

Участь у відкритті меморіальної дошки взяли: генеральний консул Генерального консульства в м. Ужгороді Йожеф Бугайла, народний депутат України Блоку Петра Порошенка, голова «КМКС» (ТУКЗ) Василь Брензович, перший заступник голови Закарпатської обласної ради, член «КМКС» Йосип Борто, керівництво та представники колективу університету.

У жовтні–листопаді 2016 року Ужгородська міська рада та Закарпатська обласна державна адміністрація, за ініціативою Товариства угорської інтелігенції Закарпаття та за кошти уряду Угорщини, намагалася виготовити та встановити в м. Ужгороді пам’ятник на честь жертв комуністичного терору із зазначенням імен колишніх представників профашистського окупаційного режиму Королівства Угорщини, яким було поетапно окуповано та залито кров’ю Карпатську Україну (Закарпаття) в 1938–1939 рр. І тільки в результаті протестів представників українських національно-патріотичних організацій краю, зокрема Закарпатського обласного товариства борців за незалежність України в ХХ столітті, Закарпатського об’єднання «Україна Соборна» та Християнсько-народної спілки Закарпаття, реалізацію цього антиукраїнського проекту в м. Ужгороді було зупинено.

17 листопада 2016 року в м. Берегові на площі перед залізничним вокзалом, з ініціативи Берегівської міської ради та за кошти уряду Угорщини, урочисто було відкрито пам’ятник на честь героїв угорської революції 1956 року, незважаючи на те що Україна, зокрема Закарпаття, жодного стосунку до подій угорської революції 1956 року не мали і не мають.

Участь у відкриті пам’ятника взяли: депутат Європарламенту від Угорщини Андрея Бочкор, директор Науково-дослідного інституту комунізму в Будапешті Дьордь Марков, генеральний консул Генерального консульства Угорщини в м. Берегові Ендре Саліпскі, консул Генерального консульства Угорщини в м. Ужгороді Денеш Балог, в. о. голови Закарпатської обласної ради, члена «КМКС» (ТУКЗ) Йосип Борто, Берегівський міський голова Золтан Бабяк, перший заступник Берегівського міського голови Гейзо Орос та ректор Закарпатського угорського інституту, депутат Закарпатської обласної ради, член «КМКС» (ТУКЗ) Ілдико Орос.

2017 р.

2 лютого 2017 року президент Російської Федерації Володимир Путін з офіційним візитом прибув до Угорщини, де провів переговори з прем’єр-міністром країни Віктором Орбаном.

8 лютого 2017 року в м. Ужгороді в малому залі будівлі Закарпатської обласної державної адміністрації та Закарпатської обласної ради під головуванням голови ОДА Геннадія Москаля та голови облради Михайла Рівіса було проведено антиукраїнський за змістом «кулуарний» круглий стіл, під час якого безпідставно та огульно було піддано критиці законопроекти освітнього Закону в питанні мовної політики України.

На запрошення керівництва Закарпатської ОДА та обласної ради головними учасниками столу стали депутати Закарпатської облради від партії «КМКС» (ТУКЗ) Гейза Гулачі, Ілдико Орос, Іштван Черничко, генеральний консул Генерального консульства Угорщини в м. Ужгороді Йожеф Бугайла, генеральний консул Генерального консульства Угорщини в м. Берегово Ендре Саліпскі, представники товариств національних меншин та працівники апарату обласної влади. Представники українських національно-патріотичних організацій на засідання круглого столу не запрошувались і вимушені були взяти участь у засіданні за власною ініціативою та проти владної волі.

Засідання столу було проведено у відкрито ганебному антиукраїнському дусі, який підтримувався головою Закарпатської обласної державної адміністрації Геннадієм Москалем, головою Закарпатської обласної ради Михайлом Рівісом та представниками угорських націоналістичних організацій.

Організатори цього антиукраїнського круглого столу, фактично, позбавили слова представників Закарпатського обласного товариства борців за незалежність України в ХХ столітті, Закарпатського об’єднання «Україна Соборна» та Християнсько-народної спілки Закарпаття, які намагалися спростувати безпідставні напади на адресу України та підготовленого освітнього законопроекту в частині мовного питання.

6 березня 2017 року на Закарпаття прибув державний секретар уряду Угорщини з питань економічної дипломатії Левенте Модьор. У ході візиту Левенте Модьор завив, що уряд Угорщини та Фонд Еде Егана підтримуватиме тільки угорськомовних закарпатців.

У травні 2017 року уряд Угорщини на чолі з Віктором Орбаном дозволив виготовлення та встановлення пам’ятника військово-політичному союзнику фашистської Німеччини та військовому злочинцю в роки Другої світової війни, регенту Королівства Угорщини Міклошу Горті, за керівництва якого, зокрема, було поетапно окуповано та залито кров’ю Карпатську Україну (Закарпаття) в 1938–1944 рр. із проведенням масових каральних операцій, розстрілів, тортур, конфіскацій майна та репресій проти представників корінної національності краю – українців Закарпаття.

25 серпня 2017 року сенат Дебреценського університету (Угорщина) присвоїв першорядному в світі терористу – президенту Російської Федерації Володимирові Путіну науковий ступінь почесного доктора, за чотири дні до його чергового приїзду до Угорщини.

28 серпня 2017 року терорист світового масштабу – президент Російської Федерації Володимир Путін учергове відвідав із офіційним візитом Угорщину та провів зустріч й переговори з прем’єр-міністром країни Віктором Орбаном.

28 серпня 2017 року в ході чергового офіційного візу терориста №1 у світі – президента Російської Федерації Володимира Путіна до Угорщини уряд Віктора Орбана ухвалив постанову про надання фінансової допомоги в розмірі понад один мільйон євро Московському патріархату для купівлі історичного храму в м. Токай.

26058098 1616613901748729 863703124 n5 вересня 2017 року Василь Брензович, народний депутат України від Блоку Петра Порошенка, голова «КМКС» (ТУКЗ), Ласло Зубанич, голова Демократичної спілки угорців України, Ілдико Орос, голова Закарпатського угорського педагогічного товариства, ректор Закарпатського угорського інституту, депутат Закарпатської обласної ради, Шандор Зан-Фабіан, єпископ Закарпатської (угорської) реформатської церкви, Антал Майнек, єпископ Закарпатської римо-католицької єпархії, Ференц Демко, священик Мукачівської греко-католицької єпархії Римського понтифікату, – звернулися до керівництва України з антиукраїнською за змістом безпідставною та провокаційною заявою щодо нового Закону України «Про освіту».

8 вересня 2017 року голова Закарпатської обласної державної адміністрації, депутат Закарпатської обласної ради Геннадій Москаль піддав безпідставній та огульній критиці новий Закон України «Про освіту», а також співзвучно з антиукраїнськими угорськими політичними силами звернувся до Президента України з вимогою ветувати ухвалений освітній закон.

19 вересня 2017 року парламент Угорщини безпідставно, але одноголосно засудив новий Закон України «Про освіту» та звернувся до керівництва України з вимогою ветувати ухвалений освітній закон.

19 вересня 2017 року Берегівська міська рада безпідставно піддала критиці новий Закон України «Про освіту» та співзвучно з антиукраїнськими угорськими політичними силами звернулася до Президента України з вимогою ветувати ухвалений освітній закон.

19 вересня 2017 року Берегівська районна рада безпідставно піддала критиці новий Закон України «Про освіту» та співзвучно з антиукраїнськими угорськими політичними силами одноголосно звернулася до Президента України з вимогою ветувати ухвалений освітній закон.

21 вересня 2017 року Закарпатська обласна рада під головуванням Михайла Рівіса за участі голови Закарпатської обласної державної адміністрації, депутата обласної ради Геннадія Москаля безпідставно піддала критиці новий Закон України «Про освіту» та співзвучно з антиукраїнськими угорськими політичними силами одноголосно звернулася до Президента України з вимогою ветувати ухвалений освітній закон.

У 20-х числах вересня 2017 р. міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто неодноразово заявляв, що Угорщина блокуватиме всі подальші рішення Європейського Союзу, спрямовані на зближення ЄС, НАТО з Україною.

10 жовтня 2017 року до м. Ужгорода (Закарпаття) прибув міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто. В ході візиту угорський чиновник провів зустріч із керівниками організацій закарпатських угорців та очільниками Мукачівської греко-католицької єпархії Римського понтифікату, закарпатських єпархій Католицької, Закарпатської (угорської) реформатської церков, представниками Генерального консульства Угорщини в м. Ужгороді та м. Берегові, а також із Василем Брензовичем, народним депутатом України від Блоку Петра Порошенка, головою «КМКС» (ТУКЗ). Петер Сійярто зустрівся також з головою Закарпатської обласної державної адміністрації Геннадієм Москалем. У ході зустрічей міністр закордонних справ Угорщині піддав безпідставній гострій критиці Україну та її владу за новий Закон України «Про освіту».

На завершення візиту Петер Сійярто висловив задоволення розмовою з Геннадієм Москалем, головою Закарпатської обласної державної адміністрації, який підтримав угорську сторону в питанні критики Закону України «Про освіту». Сійярто також високо оцінив антиукраїнську за своїм змістом заяву Закарпатської обласної ради щодо критики освітнього закону, ухвалену депутатами облради 21 вересня 2017 року.

15 жовтня 2017 року на Верецькому перевалі між Закарпатською та Львівською областями відбулось урочисте відкриття меморіального комплексу полеглим від угорських і польських окупантів у березні–квітні 1939 року героям-січовикам Карпатської України.

Участь у відкритті меморіалу взяли народні депутати України, офіційні представники Кабінету Міністрів України, керівництва Львівської обласної державної адміністрації, Львівської обласної ради, українських національно-патріотичних організацій та ЗМІ.

Керівництво Закарпатської обласної державної адміністрації (Геннадій Москаль) та Закарпатської обласної ради (Михайло Рівіс) участі у відкритті меморіалу героям-січовикам Карпатської України не брали.

20 жовтня 2017 року в м. Берегові за участі Державного секретаря Угорщини з питань національної політики Яноша Арпада Потапі та урядового комісара Угорщини з питань координування співпраці між Саболч-Сатмар-Березькою областю Угорщини та Закарпатською областю України Іштвана Грежі відбулось урочисте закладення першого каменю майбутнього греко-католицького колегіуму імені Елемира Ортутая.

Участь у церемонії взяли також митрополит Гайдудорозький Філіп (Угорщина), єпископ Мішкольський Афанасій (Угорщина) та канцлер Мукачівської греко-католицької єпархії Римського понтифікату Петро-Павло, Берегівський міський голова Золтан Бабяк, голова Берегівської районної державної адміністрації Іштван Петрушка та інші.

Як повідомив Янош Арпад Потапі, колегіум у м. Берегові стане «частиною системи освіти на угорській мові». Уряд Угорщини виділяє на його будівництво 600 мільйонів форинтів (2 мільйони євро).

23 жовтня 2017 року для участі в заходах із відзначення 61-ї річниці угорської революції в 1956 року до Ужгорода прибув міністр юстиції Угорщини Ласло Трочані, який провів і робочу зустріч із головою Закарпатської обласної державної адміністрації Геннадієм Москалем.

Як раніше вже зазначалося, Україна, зокрема Закарпаття, не мали і не мають жодного стосунку до подій угорської революції в Угорщині 1956 року.

Під час візиту Ласло Трочані піддав черговій критиці українську владу за новий освітній Закон та заявив, що Угорщина хоче залучити голову Закарпатської обласної державної адміністрації Геннадія Москаля на свій бік під час розгляду Закону України «Про освіту» на засіданні Венеційської комісії; він високо оцінив проугорську за своїм змістом позицію голови Закарпатської ОДА з мовного питання.

27 жовтня 2017 року представники уряду Угорщини та угорського Фонду Еде Егана у м. Берегові в приміщенні Закарпатського угорського інституту підписали угоди про фінансову допомогу з угорськомовними закарпатцями.

21 листопада 2017 року з ініціативи та за кошти уряду Угорщини в Ужгородському замку Закарпатського краєзнавчого музею урочисто відкрили нову експозицію «Історія Закарпаття від VІІІ ст. до 1920 року». Проте матеріали, виставленні в експозиції, стосуються угорської історії під час окупації Закарпаття Королівством Угорщини та Австро-Угорською імперією. Українська історія корінної української нації, її розвитку, культури, державного і церковного будівництва, багатовікової боротьби проти угорських, австро-угорських, румунських, чехословацьких окупантів та за возз’єднання з Україною в експозиції взагалі відсутня та не відображена. Згідно з цією експозицією, Закарпаття представлено не як частину України, а як споконвічну територію Угорщини.

Участь у відкритті виставки узяли Уповноважений уряду Угорщини Іштван Грежа, Державний секретар Угорщини Янош Арпад Потап, голова Закарпатської обласної ради Михайло Рівіс, заступник голови облради, член «КМКС» Йосип Борто, заступник голови Закарпатської обласної державної адміністрації Віктор Мікулін, народний депутат України від Блоку Петра Порошенка, голова «КМКС» (ТУКЗ) Василь Брензович, генеральний консул Генерального консульства Угорщини в м. Ужгороді Йожеф Бугайла та інші.

8 грудня 2017 року Венеціанська комісія ухвалила рішення щодо положень нового Закону України «Про освіту» з приводу викладання державною мовою і мовами національних меншин та не виявила жодних порушень із боку України з цього питання. Незважаючи на цей висновок, уряд Угорщини на чолі з Віктором Орбаном не висловив вибачення перед Україною за проведену антиукраїнську пропаганду і діяльність.

10 грудня 2017 року, з ініціативи та за кошти уряду Угорщини, на Верецькому перевалі між Закарпатською та Львівською областями, біля пам’ятного угорського знаку Гонфоглалашу («Завоювання угорцями нової батьківщини») було урочисто освячено новий гранітний вівтарний камінь.

Участь в освяченні взяли заступник голови м. Будапешта Іштван Байкалі, народний депутат України від Блоку Петра Порошенка, голова «КМКС» (ТУКЗ) Василь Брензович та голова Демократичного союзу угорців України Ласло Зубанич.

18 грудня 2017 року Василь Брензович, народний депутат України від Блоку Петра Порошенка, голова «КМКС» (ТУКЗ), Ласло Зубанич, голова Демократичного союзу угорців України, Ілдико Орос, депутат Закарпатської обласної ради, голова Закарпатського угорського педагогічного товариства, ректор Закарпатського угорського інституту, Олександр Зан-Фабіан, єпископ Закарпатської (угорської) реформатської церкви, Антал Майнек, єпископ Мукачівської Дієцезії римо-католицької церкви, Ференц Демко, протоієрей Берегівського (угорського) деканату Мукачівської греко-католицької єпархії Римського понтифікату, підписали чергову антиукраїнську за змістом Заяву, в якій цього разу вже піддали безпідставній і огульній критиці Концепцію державної етнонаціональної політики України, яка за своїми положенням повністю відповідає Конституції України та міжнародним нормам із прав людини.

Висновки

Аналіз короткого огляду хронології антиукраїнської пропаганди та діяльності уряду Угорщини на чолі з Віктором Орбаном та угорських сепаратистів на Закарпатті у період російсько-української гібридної війни (2013–2017) засвідчує те, що угорська зовнішня політика щодо України є скоординовано солідарною з антиукраїнською політикою агресії режиму Російської Федерації на чолі з президентом Володимиром Путіним.

Зважаючи на вищевикладене, офіційний Київ мав би невідкладно вжити кардинальних заходів щодо профілактики та протидії антиукраїнській та антидержавній діяльності угорських і промосковських сепаратистських політичних сил, ворожої агентури чужих держав на Закарпатті та провести належні кадрові заміщення в органах державної влади, правоохоронної системи, спецслужбах, місцевого самоврядування та освітніх закладах краю (і не тільки). Українській владі необхідно запропонувати виважений вихід зі становища, що склалося, та ефективний спосіб протидії подальшій антиукраїнській діяльності ворожих сил на Закарпатті, інакше через провокаційні дії угорського уряду, його та промосковської агентури довкола надуманої проблеми з вивчення однієї з мов нацменшини в Україні чи інших вигадок країна може зазнати серйозних політичних втрат на зовнішній арені щодо подальшої європейської інтеграції та в питанні збереження територіальної цілісності, забезпеченні національної безпеки та державного суверенітету України. І в цьому процесі задіяні не тільки представники чужих держав, але й окремі високопосадовці органів державної влади, правоохоронної системи, спецслужб та місцевого самоврядування України, зокрема Закарпаття.

За матеріалами вітчизняних та угорських ЗМІ.

Віктор Бедь, голова Закарпатського обласного

товариства борців за незалежність України

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

us1

Популярні новини

За дві години спостережень відпочивальник зафіксував майже чотири десятки вантажівок, які вивозять спилені дерева зі схилів Карпат...
Президент Володимир Зеленський зустрічався з великим бізнесменом Рінатом Ахметовим, але говорив із ним не про політику, а про інве...
Української продюсер Ігор Кондратюк на своїй сторінці у Facebook прокоментував об’єднання партії Опоблоку з партіями Кернеса...
Усі новини...

Всі права застережено. "Срібна Земля 2014"

Про нас | Зворотній зв’язок | RSS