Напад на ромський табір у Львові: причини, наслідки та способи врегулювання

DSC 0635 23 червня у Львові відбулися події, які сколихнули не тільки український інформаційний простір, а вийшли далеко за його межі. Напад на табір ромів поблизу Львова призвів до летальних наслідків та став однією з точок відліку, після якої необхідно вживати негайних заходів для стабілізації ситуації.

Питання адаптації ромів в українському суспільстві та всі події, які відбуваються навколо цього процесу, завжди викликали гостру дискусію на всіх рівнях обговорення. Особливо відчутним це стало після чергового інциденту на Лисій горі у Києві в квітні цьогоріч, коли представники правих сил розігнали табір ромів. Уже в той момент неважко було спрогнозувати подальший виток та всі можливі сприятливі фактори для суттєвої радикалізації взаємин між двома діаметрально протилежними групами. Чекати довго не довелось, і в червні з’явилася перша жертва цього протистояння. Тож що привело до розвитку подій саме за таким сценарієм і чому подальша радикалізація несе загрозу для України в цілому?
Дві сторони конфлікту
Сьогодні процес успішної адаптації ромів в українському суспільстві лежить не стільки в етнічній, скільки в соціальній площині. Не таємниця, що різке збільшення соціальних виплат при народженні дітей спровокувало в 2000-х справжній бейбі-бум, який попри очікування не торкнувся всіх прошарків населення, а зачепив найбільш незахищену його верству. Непоодинокі випадки, коли у створенні багатодітних сімей саме фінансова сторона була найбільш вирішальним фактором. При чому така модель часто траплялась по всій України, незалежно від національної приналежності чи місцевості. Єдина різниця полягає в тому, що ромське населення зазвичай проживає компактно, і тут цей процес був більш помітним і чітко вираженим.
Найбільш негативним наслідком було те, що кошти, які повинні були йти на виховання дітей та забезпечення їхнього майбутнього, часто використовувалися в інших цілях. Таким чином, держава використала фінансовий потенціал, обравши при цьому хибний напрям для реалізації важливої соціальної програми. В таких умовах ціле покоління дітей із незахищених верств населення росло без необхідних для їхнього належного виховання умов, не маючи можливостей для подальшої реалізації свого потенціалу в суспільстві. Зрозуміло, що подібна ситуація стала сприятливим ґрунтом для появи значної кількості молодих людей, які не в змозі і не знають, як реалізувати себе правильно, а тому перебувають у групі ризику, що автоматично підпадає під посилений вплив криміналітету. Саме тому і виникали випадки асоціальної поведінки, які неодноразово обурювали суспільство, хоча знову ж таки характерні вони для всіх без винятку громадян, які перебувають у групі ризику.
Активною стороною протистояння є значна кількість прихильників ультраправої ідеології, і на це теж є свої причини. Починаючи з 2013 року значну частку права на застосування сили від держави взяла на себе політично активна частина суспільства, яка дотримується правих поглядів. Власне, суспільство саме делегувало ці повноваження політично активним групам населення, які з-поміж іншого застосовували й силові методи боротьби. В 2014-у ця група населення стала рушійною силою і головним ядром протистояння російській агресії. Зрозуміло, що будь-який виклик, зокрема і випадки асоціальної поведінки, ця група сприйматиме як загрозу, а досвід підкаже, що боротися ефективно тільки силовими методами. Сприяє цьому і часте ігнорування правоохоронною системою випадків порушення закону з боку груп населення, які ведуть асоціальний спосіб життя, сюди ж можна зарахувати і ромські тимчасові поселення, які виникають усупереч закону і порушують права територіальних громад, на яких засновуються.
Загроза для України
Будь-які внутрішні коливання, які виникають на етносоціальному ґрунті, є чудовим джерелом для дестабілізації становища України в цілому. Наші зовнішні вороги із задоволенням використовували і в подальшому не відмовляться від використання подібних ситуацій на свою користь. Тому не дивно, що цього разу в конфлікті «засвітилась» організація «Твереза і зла молодь», яка, за деякими джерелами, близька до ультраправої організації «Misanthropic Division», коріння якої знаходиться в Москві. Якщо говорити про корисний ефект для Кремля, то він очевидний і має колосальні масштаби.
Новина про напад не залишилася без реакції ООН, Ради Європи, США і решти світу – всі вони різко засудили нещодавні події, а це вкрай негативно вплине на імідж України та дасть нашому ворогу можливість і далі говорити про «фашистську» загрозу. Таким чином РФ отримує ще один козир у міжнародних переговорах, маючи змогу стверджувати, що вторгнення було вимушеною акцією, аби протистояти розгулу ультраправих. Знаючи можливості медіа-ресурсів нашого ворога, неважко уявити, які плоди це дасть у свідомості більшої частини цивілізованого світу. Нам же вчергове доведеться виправдовуватися, при чому на всіх без винятку рівнях.
Крім цього, не виключена можливість і внутрішньої дестабілізації. Доказом є події в Мукачеві 1993-го, коли ромське населення в районі свого компактного проживання перейшло до відкритого збройного протистояння з представниками тодішньої місцевої кримінальної еліти. Закінчилось протистоянні мирно, але кілька місяців поспіль мукачівці жили наче в зоні бойових дій.
Шляхи врегулювання
Як вже згадувалося, в адаптації ромів сама тільки фінансова сторона не стане допомогою. Необхідна низка дій, а особливо інститут двосторонньої комунікації, координація зусиль між лідерами ромів та соціально активними представниками громадськості. Важливо виключити зловживання фінансовою допомогою та бізнес «на дітях», яким, на превеликий жаль, не гребують окремі представники ромської громади. Натомість необхідно забезпечити ромам гідне майбутнє шляхом реалізації передусім освітніх програм. Слід запровадити чіткий механізм та інститут відповідальності батьків за майбутнє своїх дітей, дати зрозуміти те, що порушення закону і соціальних норм завжди породжуватиме протидію в суспільстві, а в умовах зовнішньої агресії така протидія невигідна жодній зі сторін.

Станіслав ШУХ

Додати коментар


Захисний код
Оновити

us1

Популярні новини


Warning: filesize() [function.filesize]: stat failed for http://i1.ytimg.com/vi/iframe<span/hqdefault.jpg in /var/www/vh-6373/data/www/sz.uz.ua/modules/mod_junewsultra/img/phpthumb.class.php on line 3375
14 лютого о 05:30 до Служби порятунку "101" повідомили про пожежу в житловому будинку, що на вул. Петефі в с. Оклі Гедь Виногр...
В обласному центрі через постійні акти вандалізму з площі Поштової прибрали понівеченуфотозону.
Спробі незаконного переміщення через українсько-румунський кордон значної партії тютюнових виробів завадили сьогодні вночі прикорд...
Усі новини...

Останні коментарі

Всі права застережено. "Срібна Земля 2014"

Про нас | Зворотній зв’язок | RSS