Перевірений метод: як РФ розпалює ворожнечу між Чорногорією і Сербією

225618022020Ситуація, що розпалюється навколо недавно ухваленого закону про свободу віросповідання в Чорногорії, була використана дезінформаційними агентствами в регіоні для розпалювання ненависті між вірянами, що нагадує практику, вже використану в Україні, Вірменії та Грузії.

Про це пише повідомляє Інформаційний спротив з посиланням на EUvsDisinfo.

Ухвалення закону про свободу віросповідання парламентом Чорногорії 27 грудня 2019 року привернуло значну увагу засобів масової інформації в усьому регіоні, особливо в Сербії. Дискусія в основному зосереджена на положеннях, що стосуються власності Сербської Православної Церкви в Чорногорії. Аналіз статей з преси вказав на достовірні повідомлення, але також виявив пропаганду, дезінформацію і фейкові новини, які досягли свого піку у перший тиждень січня.

Як повідомляється в засобах масової інформації по всьому регіону, одне зі суперечливих положень в законі стосується підтвердження права власності на майно релігійними громадами. Згідно з даними Чорногорського центру судової експертизи, за останні три місяці було опубліковано 35 000 новинних статей і повідомлень в соціальних мережах, які виступають проти закону. Як повідомлялося, 20 тисяч з цих новин надійшли з Сербії, а 9 тисяч – з Боснії та Герцеговини.

 

Від російських до сербських ЗМІ

Ухвалення закону призвело до політичної напруженості, насильницьких інцидентів в парламенті Чорногорії та серії акцій протесту, організованих СПЦ в різних містах Чорногорії, а також в Сербії та Республіці Сербській в Боснії та Герцеговині.

Джерела помилкових повідомлень включали засоби масової інформації, які базувалися в Сербії (деякі з них належали державі), російськомовні ЗМІ (Спутнік) і деякі чорногорські новинні портали. Вони також часто поширювали неперевірений маніпулятивний контент, створений користувачами соціальних мереж, і заяви російських, чорногорських та сербських політиків і представників духовенства.

 

Привид 2015 року

Деякі ЗМІ багато писали про власність Сербської Православної Церкви, стверджуючи, що вона “опиниться в руках конкуруючої Чорногорської Православної Ццеркви”, яка є “фальшивою церквою” і “розкольницькою”, стверджуючи, що нерухомість СПЦ буде здана в оренду або продана для створення на її базі туристичних курортів і атракціонів. В іншому оповіданні була зображена теорія змови про те, що уряд Чорногорії нібито планує передати святині і реліквії СПЦ Святішому Престолу та/або Мальтійському ордену.

Ще одна тактика, розкрита деякими місцевими викривачами фейків, полягала у використанні статей з проєкту закону 2015 року, які не були прийняті Чорногорією і які не є частиною прийнятого закону, для створення помилкової картини наслідків нового закону. Ці старі тексти містили положення про те, що релігійним громадам, які мають офіційне місце за межами Чорногорії, буде заборонено реєструватися, що уряд зможе схвалити вибори глав релігійних громад, що релігійні організації можуть бути легко скасовані, а їхнє майно передано у власність уряду тощо. Жодного з цих пунктів не було внесено до кінцевого тексту закону, ухваленого парламентом.

 

І тоді є НАТО …

Розганяючи теорії змови, поширювалися неправдиві повідомлення про те, що уряд планував запросити 250 співробітників спеціальної поліції Косово для забезпечення порядку в переддень Різдва. Уряд відреагував дуже швидко, оголосивши у Twitter, що це були фейкові новини. Новинний портал, який опублікував цю історію, незабаром видалив її. Дезінформація сталася в критичний момент, коли напруженість була високою, і багато людей брали участь в акціях протесту.

Антинатовські настрої використовувалися для посилення почуття змови. ЗМІ стверджували, що група підтримки НАТО з боротьби з гібридними погрозами, яка відвідала Чорногорію, отримала завдання “прибрати сайти і портали, які не підкоряються правилам президента Чорногорії, контролювати інтернет, маніпулювати масовими протестами, зменшуючи їхню кількість, звинувачуючи архієпископів в змонтованих текстах…”

Ситуація сильно розбурхала емоції всередині країни і частково підживила протести, які почалися в грудні 2019 року, одразу після ухвалення закону.

Джерело: religionpravda.com.ua

Додати коментар


Захисний код
Оновити

us1

Популярні новини

У Житомирі в під'їзді будинку знайшли застреленим підприємця, волонтера і колишнього військовослужбовця 95-ї бригади Олега Котенка...
Бойовики 6 разів цілили по позиціях українських оборонців.
Тимчасове виконання обов’язків Міністра освіти і науки України покладено на Юрія Полюховича.
Усі новини...

Всі права застережено. "Срібна Земля 2014"

Про нас | Зворотній зв’язок | RSS