Криза у Молдові: чому Україна ризикує втратити спокій і на західному кордоні

depositphotos 1724062 stock photo moldovan flagУ Молдові триває політична криза, яка становить загрозу і для стабільності на західному кордоні України.

Що стало її причиною, як відреагував світ та які ризики виникли для України – у матеріалі 24 каналу.

Що спричинило кризу?

Політичні сили Молдови після парламентських виборів 24 лютого повинні були сформувати коаліцію. І мали вони для цього півтора місяця, проте до 7 червня так і не зробили цього. Це спровокувало багатотисячні протести в країні – люди не бажають проведення дострокових виборів.

8 червня проросійська Соціалістична партія і проєвропейський демократичний блок ACUM сформували коаліцію, підписали тимчасову угоду про співпрацю та затвердили тимчасовий склад уряду. Його очолила Майя Санду.

Однак Конституційний суд країни ухвалив рішення про те, що будь-який акт, ухвалений депутатами 8 червня і пізніше, буде недійсним. Це пояснили тим, що остаточний термін формування коаліції, робочих органів парламенту та уряду закінчився 7 червня. Тобто єдине конституційне рішення у цій ситуації – розпустити парламент.

Конституційний суд Молдови позбавив президента країни Ігоря Додона повноважень і передав їх в.о. прем'єр-міністра Павлу Філіпу (Демократична партія, яка не визнає зміну влади – саме на її бік став Конституційний суд). Він уже розпустив парламент і призначив позачергові вибори на 6 вересня.

Проте уже 11 червня президент Молдови Ігор Додон скасував підписаний Павлом Філіпом указ про розпуск парламенту. Додон заявив, що той не має права виконувати обов’язки президента, а перед підписанням указу було обов’язковим проведення консультацій з парламентськими фракціями, але "їх не було".

Реакція Заходу

Генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Ягланд напередодні попросив Венеціанську Комісію оцінити дії Конституційного суду Молдови. Він вважає, що це рішення є незаконним та безпідставним.

У НАТО закликали до стриманості та порадили вирішувати політичні розбіжності шляхом перемовин. Відкрито однієї зі сторін альянс не підтримав. Офіційний представник альянсу Оана Лунгеску лише зазначила: НАТО постійно підтримує країну в реформуванні її інститутів оборони і безпеки.

Єврокомісія також визнала новий уряд легітимним.

Крім того, із заявою щодо політичної кризи в Молдові виступили Німеччина, Велика Британія, Польща та Франція. Країни відзначили, що в умовах нинішньої конституційної кризи вони бачать і підтримують парламент Молдови як представника народу Молдови.

Що кажуть у Росії?

РФ визнала новий уряд та коаліцію у парламенті Молдови. До того ж, у нього увійшла проросійська Соціалістична партія. У Москві також висловили надію на співпрацю з новим урядом.

Як відреагувала Україна?

У МЗС України закликали не застосовувати силу до мітингувальників та не допустити російського сценарію федералізації країни. Тут же додали, що для України Молдова – важливий партнер, і обидві країни можуть мати спільне європейське майбутнє.

Оскільки Україна зацікавлена у проєвропейській Молдові, то готова посприяти у вирішенні цієї кризи. Крім того, через ситуацію у Молдові провели нараду в РНБО. Український дипломат Віктор Крижанівський 11 червня прибув до столиці Молдови, Кишинева.

Ми дуже пильно моніторимо ситуацію у сусідній країні. Нам усім дуже потрібна європейська демократична Молдова і зовсім не пасує перспектива нового російського плацдарму, який створюватиме загрозу для українського півдня,
– зазначив міністр закордонних справ України Павло Клімкін.

У МЗС наголосили: криза, яка триває у сусідній Молдові, може негативно вплинути й на Україну.

СБУ посилила безпеку на кордоні – навіщо?

У відомстві пояснили: для того, щоб запобігти "іноземному втручанню" у ситуацію. Відтак, перед в’їздом до країни будуть перевіряти "радикально налаштованих росіян".

Експерт-міжнародник Олексій Куропятник у коментарі 24 каналу назвав таке рішення дуже правильним. Розміщення підрозділів СБУ має бути одним із заходів, спрямованих на те, щоб втримати ситуацію в сусідній і досить дружній до нас Молдові в правовому руслі.

До таких заходів, зокрема, можна віднести й призначення представника із врегулювання кризи у цій країні та його візит до Кишинева.

Україна в цьому випадку має проявити ініціативу – запропонувати майданчик, скажімо, десь в Одесі або Білгород-Дністровську, неподалік від кордонів. Для того, щоб спробувати зберегти політичний дискурс у правовому полі. Щоб він не вийшов, як в Україні в 2014 році, поза межі правового поля,
– пояснив експерт.

У чому полягають ризики для України?

Передусім варто звернути увагу на те, що, окрім існуючої нестабільності на Сході країни, подібна небезпека може виникнути й на Заході.

Якщо ситуація буде "розкачана" і з боку Молдови й там почнуться протистояння, це все послаблює позицію України і розтягує і без того невеликі ресурси для національної безпеки по периметру кордонів,
– зазначив Олексій Куропятник.

Що стосується впливу Росії, за словами експерта, тут не просто Кремль впливає якимось таємним чином. Це – населення Молдови поділене. Частина виборців тут, так само як і в Україні, прагне наближення до Євросоюзу і бачить свою країну частиною ЄС. Дехто бажає навіть возз’єднання з Румунією, яка вже є країною-членом НАТО.

Читайте також: СБУ активізується на кордоні з Молдовою через радикально налаштованих росіян

Ще одна частина виборців бачить майбутнє своєї країни зовсім інакше – у наближенні до Росії.

Це може сприйматися як зрада, їх можна лаяти. Але вони існують. Вони – виборці, у них є права і вони певним чином впливають на ситуацію в країні,
– пояснив експерт.

За його словами, тут якраз можна провести паралелі з Україною. Населення розколоте ментально. Частина виборців, які мають однакові права, зовсім суперечливо бачать майбутнє своєї країни. У випадку Молдови всі гілки влади проти парламенту.

"Для нас це створює небезпечний прецедент і в принципі підриває саму ідею демократії, як системи, яка здатна в тому числі до забезпечення шляхів мирної передачі влади від однієї політичної групи іншій шляхом виборів", – пояснив Олексій Куропятник.

Однак все одно ситуація не має виходити за межі правового поля. І Україна повинна сприяти тому, щоб цього не сталося. Це – наш національний інтерес.

 

Джерело:24tv.uaДодати коментар


Захисний код
Оновити

us1

Популярні новини


Warning: filesize() [function.filesize]: stat failed for http://i1.ytimg.com/vi/iframe<span/hqdefault.jpg in /var/www/vh-6373/data/www/sz.uz.ua/modules/mod_junewsultra/img/phpthumb.class.php on line 3375
Президент України Володимир Зеленський розчарований рішенням Парламентської асамблеї Ради Європи ухвалити резолюцію про зміну хара...
Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров закликає скликати загальнонаціональні збори на майдані Незалежності в Киє...
Усі новини...

Останні коментарі

Всі права застережено. "Срібна Земля 2014"

Про нас | Зворотній зв’язок | RSS