Як для білочки горішки

 Меденцій 9Відволіктися нині від всепоглинаючого і виснажливого хаосу допомагає  книжка. А тим паче, коли вона для наших дітей чи онуків, із якими разом читаємо. Наразі йдеться про творчість Маргарити Василівни Меденці — авторки одинадцяти збірок віршів, оповідань для малят, а ще історій та казок для учнів молодшого й середнього шкільного віку. Твори знаної письменниці підказують, як і чому необхідно берегти навколишній світ, вчать людяності, виховують у дітях благородство й кмітливість поміркованого господаря.

Не кажучи вже про те, що від окремих її віршів, немовби сяйво духовного зцілення світить, наче після затяжних тривалих дощів сонячне проміння зігріває та звеселяє душу. Особливо зворушливо, образно й лірично пише Маргарита Меденці про життя у природі. Тваринний світ в оригінальних сюжетах — домінуюча тематика її поезій, що увійшли до збірок «Жменька дива світу чарівного» (2001), «Хто природі у пригоді» (2002), «У крокодила новосілля» (2006), «Там, де ельфи п’ють росу». Скажімо, з вірша про пташку читач дізнається усе про вид, спосіб її гніздування, що пташка їсть, перелітна вона чи осіла й наскільки корисна для довкілля. Бо кожен твір Маргарити Василівни — це пропущена через її розум і почуття наукова інформація, щоразу вміло доповнена емоційними, образно збагаченими її власними спостереженнями та свідченнями очевидців. Яскраві метафори, влучні й дотепні фрази, захоплюючі пригоди — вибудовують цілком реальні сюжети, змальовують дивні образи птахів і звірят, їхню поведінку в природі. За оцінкою члена Національної спілки письменників України Володимира Фединишенця, Маргарита Меденці — поетка «з виразною дитячою родзинкою. Сюжет змальовує свіжо, вірш будує майстерно, невимушено. Вправно володіє художнім словом; спокійно, без нав’язування та зайвого повчання, але з елементами гри й доброзичливого гумору авторка доступно й переконливо доводить користь різних птахів, звірят, мурашок, черв’яків і навіть... окремих видів павуків для навколишньої природи».

Спостережливі дорослі читачі приємно дивуються: як то Маргариті Василівні вдається заохочувати дітей до читання завжди вишуканою римою, влучними метафорами і жвавими образами? Тут варто буде назвати також збірки її віршів для малят «Як ведмідь будував дім» (2000), «Три сонечка» (2007) та «Шпак весну приніс на крилах». Очевидно авторка з пристрастю вивчає тему для захоплюючого сюжету, а потім працює над виразністю тексту, над емоційним та естетичним забарвленням слова. Й навряд чи хто заперечить важливість такого підходу до літературної творчості. Адже це необхідно насамперед для того, щоб індивідуальне читання стало душевною потребою дитини. Бо не побачить малеча усієї краси навколишнього світу, якщо не відчує магії слова, не усвідомить високої вартості прочитаного в книзі. Без друкованого художнього слова діти стануть байдужими до чарів природи, до гри її барв, звуків.

Підсумовуючи позитивні оцінки прихильників таланту пані Маргарити, коротко можна висловитися так: вірші її відзначаються виразністю ритму, глибокою емоційністю, простотою і доступністю викладу. Книжки її не залишать байдужим читача — ні на сюжетному, ні на художньому, ані на морально-етичному рівнях.

Не менш привабливою є і проза Маргарити Меденці, як-от збірка оповідань «Цуценя вибирає друзів» (2007), а також казки та історії для учнів молодшого та середнього шкільного віку, що склали дві окремі книжки — «Марципанові коржики» й «Де лихо безсиле». Тут у її казках простежується яскраве лірично-філософське втілення реалій сучасного життя, в якому авторка знаходить безліч див, багато цікавих пригод, які не суперечать дійсності. Більшість казок та історій Маргарити Василівни, хоч і проникають углиб минулого, але постають перед читачем вирішенням проблем сьогодення, зміцнюють людську гідність — передусім доброзичливістю й мужністю героїв, які дотримуються традицій, сповідують християнську мораль. Для казок авторка добирає історичні факти й просто звичайні події з життя і побуту. Не приховуючи, мовляв, як світ побудований із світла і темряви, так і людина — із доброго й поганого; життя наше — це вічне борсання між добром і злом. А між рядками в казках та історіях прочитується, що людина покликана не просто розмірковувати про зло, а боротися з ним уже тут і зараз. Наділена хистом аналізувати й зіставляти все, до чого прагне, з тим, що насправді є, Маргарита Меденці (аби не нашкодити) передусім зважує свій творчий задум з наслідками, які можуть виникнути в результаті, чи до яких здатні будуть спровокувати герої задуманого нею твору. Продовжує вивчати події, явища і предмети, шукати форми їхнього вираження у слові, а потім уже пише. Адже знає: щоб читач, а тим паче дитина, захопилися розповіддю, повірили казці, авторові треба бути ледь не фахівцем галузі, про яку йдеться у творі. Казки Маргарити Василівни подобаються і дітворі, і дорослим, бо в них є усе: цікаві динамічні сюжети, оригінальні образи, національна самобутність, винахідлива фантазія.

Наприклад, в останній казці зі збірки «Де лихо безсиле», що має назву «Про конокрадів, які розбагатіли з науки», — шахраї, цілеспрямовано схрещуючи чесність з обманом, таке творили, до чого легко й не підкопаєшся. Та головне, що, прочитавши казку, школяр засвоює поради: обманювати довго не можна, бо вдавана чесність зрештою перекреслюється і викривається злодіяннями. Звісно, що лиходії, шахраї скоро не зникнуть. А щоб уміти протистояти їхнім намірам, необхідно здобути знання, володіти практичними навичками й бути пильним.

В іншій казці з цієї ж збірки, що надрукована під заголовком «Ґудзик з Червоної планети», крім усього іншого, роз’яснюється, мов світ не такий уже й великий. А порозуміння в ньому досягається зусиллям, ціною наполегливого й постійного самовдосконалення; важливими є взаємна щира дружба, чесність у стосунках. Й хоча зустріч дорослого з інакшим здебільшого оголює його власні страхи, упередження й стереотипи, то в дітей, навпаки, може виникнути потяг до спілкування, зацікавленість у подібних зв'язках; окремим дітям приємно бути поруч з інакшим ще й для того, аби щось порівнювати, щось протиставити, чогось навчитися і навчити. Світ дедалі уніфікується, глобалізується, але водночас зростає в ціні самобутність, зумовлена народною ментальністю.

Узагалі, у творах Маргарити Меденці, а передусім у її казках та історіях, тема національної гідності трансформується через особисте й, так би мовити, філософське та мистецьке осмислення. Приналежність і прив'язаність людей до конкретно означеної території авторка трактує через усталені традиції та вкорінені народні звичаї. Як це у казці, що увійшла до збірки «Марципанові коржики» під назвою «Мухо-пузир та його змій у пляшці», розповідається про існування країни, де кожен боїться кожного, де лихий повелитель не припиняє підкорювати, поневолювати сусідні держави. Тут, як і в чотирнадцятій казці збірки «Примхи князя Габора», прослідковується ще й така думка: молитва — це не лише прохання чогось для тебе важливого й необхідного, бо призначення молитви ще й слухати та здійснювати настанови Всевишнього. У цьому плані творче прагнення Маргарити Меденці схоже на джерело, яке б’є вгору й не скоряється навіть під важким камінням сірої буденності. Тож невипадково з-під її пера народилися такі твори, як «Перлина з дідового озера», де розповідається про вдячну онуку, яка відмовилася від власних бажань заради бабусиної подорожі в Індію, про що старенька мріяла вже багато років. А щодо казки «Жорна водяного млина», то роботу млина було відновлено зусиллями гномів: вони повернули в річку воду, попередньо вичерпану зловмисниками.

Отак авторка розкриває глибину любові до рідного краю, патріотичне вболівання за конкретну місцевість, де народився, виріс і живе її герой —хай це навіть буде гном. Схожі міркування та ідеї мають місце в казках-бувальщинах, що увійшли до збірки «Марципанові коржики» під заголовками «Горе мужньої гори», «Диво завжди поряд», «Коли в серці будяк». А в казці «Чарівний верстат для зайчика Рокі» розповідається, зокрема, і про те, як важливо здобути ремесло, щоб чесно заробляти на достойне життя і бути шанованим серед рівних. А ще у збірці «Де лихо безсиле» любов до рідної землі сприяла дружбі хазяйської собаки з вовками в сусідньому лісі. Згодом вболівання за долю краю згуртувало вовків (під проводом собаки!) для спільної боротьби проти загарбницьких зазіхань із боку лиходіїв. В окремій казці пояснюється, за яких умов безсиле лихо. Решта історій про те, як вирішують свої життєво важливі проблеми комахи, тварини і птахи, що вчить дитину слухати і думати, підказує варіанти виходу зі скрутної ситуації.

Вражає новизною у творчості Маргарити Василівни й те, що в казках та історіях, які склали збірку «Де лихо безсиле», переважають кмітливість, практичність та діловитість героїв. Шляхетність, духовність і мужність, як і належить, протистоять у її творах зухвалості, віроломству, жорстокості й презирству. Більшість літературних героїв її казок досягають мети не чарами доброї феї, а фізичними зусиллями, душевними стражданнями, зрілими думками й конкретними діями. На сторінках збірок «Марципанові коржики» та «Де лихо безсиле» оживають, відроджуються традиції, утверджується національна самобутність й виховується відповідальне ставлення до природи та її багатств. Зворушливими є спроби авторки залучити юного читача у світ казки, щоб надати йому можливість відчути себе в ролі хороброго, доброзичливого, благородного чи смиренного учасника подій. Привабливі казки Маргарити Меденці ще й тим, що вони різні, наче марципанові горіхи, які бувають зі солодким або гірким ядром.

Іван ХЛАНТА,

академік Академії наук вищої освіти України,

заслужений діяч мистецтв України

Додати коментар


Захисний код
Оновити

us1

Популярні новини


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vh-6373/data/www/sz.uz.ua/components/com_content/models/articles.php on line 497

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vh-6373/data/www/sz.uz.ua/modules/mod_junewsultra/helper.php on line 359

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vh-6373/data/www/sz.uz.ua/modules/mod_junewsultra/tmpl/default.php on line 51
Усі новини...

Всі права застережено. "Срібна Земля 2014"

Про нас | Зворотній зв’язок | RSS