Інтелектуальний і духовний світ закарпатського життя у книзі Івана Хланти

20151109075409На Закарпатті вийшло у світ поважне видання  – «Літературно-мистецьке життя Копашнова. Статті. Нариси». Це тільки перша книга із запланованих двох, яка вийшла в ужгородському видавництві «Патент» об’ємом у 856 сторінок. 

Автором книги та й водночас уродженцем с. Копашнове Хустського району є відомий в області та за її межами краєзнавець, письменник, фольклорист, кандидат філологічних наук Іван Хланта. У книжці подано історико-біографічні матеріали тих представників художньої літератури, культури та мистецтва, які відвідали Крайовий музей в Копашнові й виступили перед учнями та вчителями школи. Матеріали книги побудовані на цінній науковій основі.

З книжки дізнаємося відомості про сучасних письменників, нариси про яких широко представлені в художньо-публіцистичній формі. Тут вміщено відомості як і Закарпатських особистостей, так і з інших областей України: Мирослава Дочинця, Василя Густі, Василя Кузан, Ірину Гармасій, Мар’яну Салай-Пак, Олександра Гавроша, Андрія Дурунду, Юлію Драгун, науковців-літературознавців Дмитра Федаки, Івана Сенька, Володимира Качкана, Миколи Дмитренка, про копітку працю видавців Івана Ключевського, Дмитра Федаки, художників Василя Вовчка, Сергія Глущука, журналістів Володимира Мишанича, Миколи Рішка та багато інших.

Також на сторінках видання значне місце посідають матеріали про творчі здобутки композиторів Василя Гайдука, Петра Матія, Василя Поповича, музикознавця Олександри Німилович, театрознавця Василя Андрійця та багато інших.

Вагоме місце у книзі займають нариси про колишніх дисидентів і в’язнів сталінських катівень публіциста Юрія Бадзя та лікаря-хірурга Івана Коршинського — голову Закарпатської крайової організації Всеукраїнського товариства політв’язнів і репресованих. Обоє є борцями за долю нашого краю та всієї України.

Книжка вміщує багато фотографій, які ілюструють життя музею в с. Копашново, його працівників, відвідувачів та героїв, чиї життєві історії описані в нарисах. На сторінках книги вміщено пісні крайових композиторів та поетів, які оспівують село Копашнове,  а також авторські пісні І. Хланти «До Копашнова, отчого краю» (музика Миколи Попенка) та «В Копашнові є прилісок Поляна» (музика Андрія Червеняка):

В Копашнові є прилісок Поляна,

У лісі пагорб, славний на весь край.

Місцина ця – мов граціозна ланя,

Жива краса, самого Бога рай.

На пагорбі є монастир жіночий,

Що Юрій Кенез здубував його.

Тут Божий дух ширяє дні і ночі,

І слави Божої не гасне тут вогонь.

В книзі автор зосередив свою увагу на розповідях про багатьох представників культури, науки та освіти нашого краю, хто причетний до створення і художнього збагачення унікального народного музею літератури, фольклору та мистецтва в рідному селі, відкритого 4 вересня 2005 року.Там міститься найповніше зібрання духовних надбань Срібної Землі – твори письменників Закарпаття, фольклору, а також живопису.

Ідея створити музей у селі довго не давала спокою. Задуми виношувались, а матеріали збиралися. «Музей – це наша духовна скарбниця. У ньому оприлюднено духовні цінності, зроблені надбанням громади, віддано людям – сучасника і багатьом поколінням нащадків, увічнено свій рід і народ. Діти матимуть змогу вчитися на високих зразках літератури. Напевно, сам Бог указав своїм перстом на цю точку планети, щоб тут якнайповніше були зібрані фольклорні видання й твори письменників Закарпаття, щоб тут збиралися творці слова», – пише автор у передмові.

Як стверджує автор, ще від самого задуму, основною метою організації музею було допомогти наповнити життя насамперед учнівської молоді духовністю, сприяти гармонійності, залучати всіх до глибини духовних джерел, що мають витоки в нашому Карпатському краї, щоб, зачерпнувши з цього джерела, люди збагачували і свої родини, і своїх гостей, наш давній рід, Батьківщину. Розкрити різноманітність книг письменників Закарпаття, сприяти більшій обізнаності читачів щодо культурних традицій, заохочувати до читання літератури, сприяти утвердженню національно-гуманістичних цінностей, високої духовності та моралі.

У пропонованому виданні відповідно до тематичної спрямованості обрано й своєрідний формат нарисів, які не мають окресленої структури. Кожний з них є невеликим за обсягом, а за технікою викладу наближений до есе, хоча іноді й містить чимало елементів наукової розвідки, зокрема відомості про творчу спадщину, професійні досягнення певної особи тощо. До основи кожного нарису покладено сюжет, пов'язаний з життєвим і творчим шляхом особистості. За кількома десятками персоналій стоїть історія Закарпаття, спектр духовного життя в основному другої половини ХХ – початку ХХІ століття.

Видання займе належне місце на книжкових полицях літературознавців, наукових працівників музеїв, студентів-філологів, а також всіх, хто цікавиться історією вітчизняної літератури, культурно-мистецьких надбань подвижників в ім’я духовного відродження України. 

Ярміла ГАРМАСІЙ,

студентка відділення журналістики УжНУ

Додати коментар


Захисний код
Оновити

us1

Популярні новини

“Мови – це важливо!” – цей вислів обрано ЮНЕСКО гаслом Міжнародного дня рідної мови.
22 лютого 2020 року, у Вселенську батьківську поминальну суботу (першу в 2020 році, за вісім днів до початку Великого посту), Прео...
Антіохійський патріарх Іоанн Х офіційно відмовився їхати на так звану братську зустріч в йорданський Амман. Відповідне повідомленн...
Усі новини...

Всі права застережено. "Срібна Земля 2014"

Про нас | Зворотній зв’язок | RSS