І. Айвазовський – О.Пушкін- Т.Шевченко

29072019224229 липня 1817 р. народився Іва́н Айвазо́вський — видатний український художник-мариніст та баталіст вірменського походження.

З діда-прадіда рід Гайвазянів жив на Галичині, а на початку ХІХ ст. переселився до Феодосії, де 29 липня 1817 р. народився Онік (Ованес) Айвазян (Гайвазовський), майбутній художник Іван Айвазовський.
Десятирічним Онік познайомився з Пушкіним. Кажуть, юний Ованес Гайвазян працював улітку-восени 1829 р. у кав’ярні грека Олександра. У цей час на набережну Феодосії прийшов бриг із родиною героя війни 1812 р. генерала Раєвського і чоловіка з сяючими очима – Пушкіна. Того вечора у кав’ярні читали поезії Олександра Сергійовича. Згодом із уривків розмов Онік дізнався, що з серпня родина генерала М.Раєвського та О.Пушкін відпочивали в Гурзуфі в будинку герцога Рішельє (нині музей О.Пушкіна). Три тижні поет жив у мезоніні. Дозвілля Микола Раєвський і Олександр Пушкін проводили разом: дегустували вина, катались на човнах і конях. Чув Онік, як Пушкін любив виноград. Майже по губам вловив Онік розповідь одного рибалки, як вранці рівно на п’ять хвилин виходили жінки поплавати (засмагати мода забороняла). Оскільки купальників у природі не існувало, а мокре спіднє шкодило здоров’ю, дами залишалися у костюмах Єви. Звісно, на березі були тільки жінки, а на скелях, у гротах світилися очі підглядаючих та підглядаючих за підглядаючими. Серед перших були Пушкін і Раєвський, інколи сам поет. Хоч і малим був Ованес, але уява працювала, і через багато років художник виклав на полотні «Пушкін у Гурзуфі» (1887 р.) свої фантазії. Сам художник подарував картину Музею Академії мистецтв, який передав її Миколаївському художньому музею імені В. В. Верещагіна.
Пройшов час, 1836 року на виставці у Санкт-Петербурзі Іван Айвазовський познайомився і подружився з поетом Олександром Пушкіним. Айвазовський пишався тим, що за життя не прочитав жодної книги, пояснюючи: «Нащо мені читати, якщо у мене є власна думка?» Художник любив слухати твори поета, але читав він тільки власні поезії і тільки коханим жінкам.
Найвідомішою з пушкінського циклу є картина «Прощання Пушкіна з морем», яку І. Айвазовський писав разом із І.Рєпіним. (Рєпін працював над фігурою поета, Айвазовський над пейзажем), посилаючись на вірш Пушкіна «До моря».
Клыкастый месяц вылез на востоке
Меж соснами и костяками скал.
Здесь он стоял, здесь рвался плащ широкий,
Здесь Байрона он нараспев читал.
Здесь в дымном, голубином оперенье
И ночь, и море стлалось перед ним…
(Едуард Багрицький)
Гайвазовський і Шевченко
Його талант до малювання був величезним, а бажання вчитися – непереборним, тому й відправився шістнадцятирічній юнак до Петербурга. По дорозі проїздив повітове містечко Олександрівськ (Запоріжжя), подолав на паромі Кічкаську переправу і, залюблений у водну стихію, Айвазовський був вражений ревучими порогами, бунтарем Дніпром. Двадцятилітнім він одержав диплом і право на безкоштовну поїздку за кордон. Напередодні від’їзду з Петербурга доля звела Івана Айвазовського й Тараса Шевченка під одним дахом. Місяць, проведений із Іваном Айвазовським в одній квартирі, згадував Тарас Григорович у повісті «Художник».

 

Джерело: uahistory.com

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Останні новини

Усі новини

us1

Популярні новини


Warning: filesize() [function.filesize]: stat failed for http://i1.ytimg.com/vi/QyqH8Vh5T6U/hqdefault.jpg in /var/www/vh-6373/data/www/sz.uz.ua/modules/mod_junewsultra/img/phpthumb.class.php on line 3375
Співкоординатор "Руху опору капітуляції" Олександр Іванов вважає голову Офіса президента Андрія Богдана драйвером процесів, що зар...
Юрій Покиньборода. Стаття 13. Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах територ...
Усі новини...

Всі права застережено. "Срібна Земля 2014"

Про нас | Зворотній зв’язок | RSS