Пройшло 29-ть років, як в Києві було створено громадсько-політичну організацію Народний Рух України та Закарпатську крайову організацію НРУ!

ruchНародний Рух України — український громадсько-політичний рух, який об'єднав численні національно-патріотичні та демократичні силу України в кінці 80-х – початку 90-х рр. минулого століття, на основі української національної ідеї та демократичної Програми і Статуту (надруковано в «Літературній Україні» 16 лютого 1989 року).


І-й (установчий) з'їзд Народного Руху України за перебудову (тогочасна повна назва), на підставі рішень установчих конференцій якій пройшли в більшості областей тогочасної Української РСР з березня по вересень 1989 року, відбувся 8-10 вересня 1989 року в Києві у конференц-залі Київського політехнічного інституту. У Народному Русі України за перебудову об'єдналися люди різних політичних переконань — від націоналістів, демократів, безпартійних, дисидентів до ліберальних комуністів, комсомольців, які на той час сповідував ідеї інтегрального націоналізму та виступали за економічний суверенітет України, а від так і за відновлення національної і державної незалежності України, яка на той час іще перебувала під окупацією Московського комуністично-радянського окупаційного режиму КПРС/СРСР. Домінуючою громадсько-політичною силу в новоствореній організації були українські націонал-патріоти, національні демократи та антикомуністи.
ФОТО із залу установчого з’їзду НРУ 1989 р.

skuns
Опівдні 8 вересня 1989 року в будинку культури Київського політехнічного інституту відкрилися Установчі збори Народного Руху України за перебудову.
В оргкомітеті працювали 111 чоловік. Головою оргкомітету був обраний народний депутат СРСР, письменник Володимир Яворівський.
З урахуванням напруженої політичної ситуації і можливої заборони проведення установчого з’їзду з боку правлячого Московського комуністично-радянського окупаційного режиму СРСР на чолі із Комуністичною партією Радянського Союзу та її філією в УРСР Комуністичною партією України, організаційним комітетом розглядалися і варіанти проведення установчого з’їзду Руху на території Молдовської РСР чи Литовської РСР. Проте, побоюючись негативного політичного резонансу та масових протесті, комуністичні керманичі з ЦК КПУ/КПРС (перший секретар Володимир Щербицький), зокрема і завідувач ідеологічним відділом ЦК КПУ/КПРС Леонід Кравчук (надалі в 1990 – 1991 рр. другого секретаря по ідеології, члена Політбюро ЦК КПУ/КПРС, в 1990 – 1994 рр. Президент України), погодили проведення установчого з’їзду Руху в Києві.
У народженні Руху важливу організаційну роль відіграла Українська Гельсінська спілка — перша структурована антикомуністична сила кінця 80-х рр. минулого століття в Україні.
З'їзд зібрав 1121 делегата (з обраних 1158) від 1247 осередків по всій Україні, які на той час нараховували 280 тис. осіб. Серед делегатів були представники 13 національностей, у тому числі 944 українця (84, 2 % від присутніх дегеатів). 228 делегатів були комуністами, 24 — комсомольцями. Подію висвітлювали 137 журналістів. Були присутніми гості з багатьох країн.
З'їзд прийняв Програму і Статут Народного Руху України. Обрав керівні органи Руху: Голова — Іван Драч, 1-й заступник — Сергій Конєв, Заступники голови Руху: Володимир Яворівський, Володимир Черняк, Михайло Горинь (голова Секретаріату НРУ). Орган, який діє між з'їздами Руху — Велика Рада Руху.

32132132112312312258
23 вересня 1989 року в приміщенні Будинку культури Закарпатської обласної ради профспілок в м. Ужгороді відбулась установча конференція Закарпатської крайової організації Народного Руху України за перебудову. Участь в установчій конференції Закарпатської крайової організації Руху прийняли делегати з м. Ужгорода, м. Мукачева, Ужгородського, Перечинського, Великоберезнянського, Воловецького, Міжгірського, Свалявського, Іршавського, Виноградівського, Хустського, Тячівського та Рахівського районів.
На конференції було прийнято "Резолюцію" та "Звернення до демократичних сил краю", у яких заявлялося про створення Закарпатської крайової організації Народного Руху України за перебудову, повідомлялось про його основні завдання, а також обрано керівний склад організації.
Першим головою Закарпатської крайової організації Руху було обрано поета Петра Скунця, його заступниками – Йосипа Баглая, Павла Федаку, Павла Чучку, відповідальним секретарем – Миколу Вовка. До складу крайової ради, окрім керівного складу, було обрано ще 19 осіб. З-поміж делегатів конференції були визначено відповідальних осіб за створення районних організацій НРУ в Закарпатській області.
ФОТО Петра Скунця.
У перший же рік свого існування Рух організував ряд великих масових заходів, метою яких була боротьба за відновлення державної незалежності України, відродження української нації, відтворення історії українського націотворення, державного та церковного будівництва. Статут Народного Руху України за перебудову був офіційно зареєстрований Радою Міністрів Української РСР тільки 09 лютого 1990 року, зокрема по тій причині, що правляча Комуністична партія Радянського Союзу та її філія в УРСР Комуністична партія України не бажали офіційно допустити на виборах в березні 1990 року до Верховної Ради Української РСР та місцевих рад усіх рівнів представників від НРУ. Тому представники від Руху, на виборах у березні 1990 року до Верховної Ради Української РСР та місцевих рад усіх рівнів, були висунуті від трудових колективів, Товариства української мови імені Тараса Шевченка (Статут якого мав офіційну державну реєстрацію) та навіть комсомольських організацій.
Таким чином, усупереч бажанням КПУ/КПРС, в березні 1990 року Рух досяг значних успіхів у виборчій кампанії, що дало змогу створити у Верховній Раді Української РСР впливову фракцію «Народна рада», забезпечити більшість депутатів у ряді місцевих рад: Києва, Центральної і Західної України, м. Сєверодонецька (Луганщина) та депутатські демократичні фракції в інших місцевих радах на теренах України, зокрема і на Закарпатті (на рівні Закарпатської обласної ради та ряду сільських, селищних, міських і районних рад).
В 1989 – 1991 рр. Народний Рух України відіграв головну організаційну та мобілізуючу роль в українському суспільстві, а відтак і у Верховній Раді тогочасної Української РСР, щодо протидії та поваленню Московського антиконституційного перевороту КПРС/КДБ/«ГКЧП» (19 – 21.08.1991), а також з підготовки та проголошення 24 серпня 1991 року історичного рішення – Акту про відновлення державної незалежності України.
Серед важливих політичних досягнень антикомуністичної діяльності Закарпатської крайової організації Народного Руху України за перебудову та її активістів в 1989 – 1991 рр.: заборона будівництва Пістралівської радіолокаційної станції в Мукачівському районі, недопущення проголошення адміністративно-територіальної автономії Закарпаття та адміністративно-територіальної угорської автономії на теренах Берегівського і частково Ужгородського, Виноградівського, Мукачівського районів - антиукраїнські проекти, які були заплановані до реалізації в Закарпатській області з боку Московського комуністично-радянського окупаційного режиму СРСР в 1990 – 1991 рр., в період розвалу СРСР, а згодом їх політичними спадкоємцями в Російській Федерації, зокрема, за участі певних шовіністичних та промосковських політичних кіл в Угорщині.
ФОТО Віктор Бедь, виступ біля облради проти автономії Закарпаття.
На ІІІ з’їзді Народного Руху України, який проходив в м. Києві з 28 лютого по 01 березня 1992 року, співголова НРУ було обрано Івана Драча, В’ячеслава Чорновола та Михайла Гориня.
ФОТО Чорновола В., Драча І. та Гориня М.
Народний Рух України як широка громадсько-політична організації діяв в період з 08 – 10 вересня 1989 (І з’їзд НРУ) до 04 – 06 грудня 1992 рр. (фактично до 28 лютого – 01 березня 1992 р., ІІІ з’їзд НРУ). На ІУ Всеукраїнських зборах (з’їзді) Народного Руху України, які проходили в м. Києві з 04 по 06 грудня 1992 року, громадсько-політична організація НРУ була реорганізована в новопроголошену політичну партію. Головою політичної партії Народний Рух України було обрано В’ячеслава Чорновола.
Віктор Бедь,
народний депутат України 1-го скликання (1990 – 1994),
голова Тячівської районної організації НРУ (1989 – 1991),
голова Закарпатської крайової (обласної) організації НРУ (1991 – 1992),

Голова Закарпатського обласного товариства борців за незалежність України в ХХ столітті

Додати коментар


Захисний код
Оновити

us1

Популярні новини

Понад 10 членів Окружної виборчої комісії №70, що на Закарпатті, отруїлись зіпсованою їжею. Через це вони не могли завершити підра...
Кабінет міністрів схвалив фіксовану на весь опалювальний сезон гарантовану ціну на газ для населення на рівні 8 тис. грн/1 тис. ку...
"Українській церкві нічого не загрожує" Петро Порошенко, колишній президент України, в інтерв'ю виданню "Главком" прокоментував ос...
Усі новини...

Всі права застережено. "Срібна Земля 2014"

Про нас | Зворотній зв’язок | RSS